Разлика помеѓу преработките на „Хаџидимово (општина)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
{{Инфокутија ОпштиниНаселено во Пиринска Македонија|место
| name име= Општина Хаџидимово
| native_name = Община Хаджидимово
| седиште=Град [[Хаџидимово]]
| native_name_lang = bg
| површина=41.522
| settlement_type =
| популација=11366
| image_skyline =
| густина=
| image_shield =
| број места=15
| image_map = Map of Hadzhidimovo municipality (Blagoevgrad Province).png
| населени места=[[Абланица (Пиринско)|Абланица]], [[Беслен]], [[Блатска]], [[Гајтаниново]], [[Илинден (Пиринско)|Илинден]], [[Копривлен]], [[Л’ки (Пиринско)|Л’ки]], [[Нова Ловча]], [[Ново Лески]], [[Парил]], [[Петрелик]], [[Садово (Пиринско)|Садово]], [[Теплен]], [[Тешово]] и '''[[Хаџидимово]]'''
| map_caption = Местоположба во Пиринска Македонија{{hidden begin|titlestyle=text-align:center;background-color:lightgrey;|title=Местоположба во Бугарија}}[[File:Hadzhidimovo Municipality Bulgaria map.png|265px|center]]{{hidden end}}
| адреса=
| coordinates = {{coord|41.42|N|23.86|E|region:BG-01_type:adm2nd|display=inline,title}}
| телефон=
| subdivision_type = [[Земји во светот|Земја]]
| факс=
| subdivision_name = [[Бугарија]]
| градоначалник=
| subdivision_type1 = [[Области во Бугарија|Област]]
| членови=
| subdivision_name1 = [[Благоевградска област|Благоевградска]]
| seat_type =
| seat седиште=Град [[Хаџидимово]]
| leader_title = Градоначалник
| leader_name = Људмил Терзиев
| leader_party =
| area_total_km2 = 327.78
| elevation_m =
| population_total = 10069
| population_footnotes =
| population_as_of = 2015
| population_density_km2 =
| population_demonym =
| timezone = [[источноевропско време|EET]]
| utc_offset = +2
| timezone_DST = [[источноевропско летно време|EEST]]
| utc_offset_DST = +3
| postal_code_type =
| postal_code =
| area_code =
| website = {{URL|http://www.hadzhidimovo.com/}}
}}
'''Општина Хаџидимово''' ({{lang-bg|Община Хаджидимово}}) — општина во [[Неврокоп]]ско, [[Пиринска Македонија]], во денешната [[Благоевградска област]], југозападна [[Бугарија]]. Центар на општината е градот [[Хаџидимово]]. Општината има 15 населени места со вкупно население од 10.091069 жители (01.02.11 г.2015).
 
== Географија ==
 
== Иселеништво ==
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.hadzhidimovo.infocom/ Официјална страницаПортал на Општина Хаџидимово]
 
{{Општина Хаџидимово}}

Прегледник