Разлика помеѓу преработките на „Џејмс Дин“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 1.060 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
[[Податотека:Dean-portrait.jpg‎|мини|<center>Дин во 1955 година.</center>]]
'''Џејмс Дин Бајрон''' ({{роден на|8|февруари|1931}} - {{роден на|30|септември|1955}}) е американски филмски актер. Тој е културна икона, која е најдобро отелотворена во насловот на неговиот најпознатиот филм, [[Бунтовник без причина]] (1955), во кој тој глуми како проблематичен тинејџер од [[Лос Анџелес]] по име [[Џим Старк]]. Останатите две улоги го дефинираат неговиот статус на ѕвезда, како осаменикот Кол Траск во филмот [[Источно од рајот]] (1955), како и на груб земјоделец, Џет Ринг, во Џин (1956). Вечната слава и популарност на Дин, се потпираат на неговите настапи само на овие три филма, во кои кај сите ги има водечките улоги. Со неговата прерана смрт, во сообраќајна несреќа, само го зацврсти својот легендарен статус.<ref name="lifemag">{{cite news|title=Delirium over dead star|last=Goodman|first=Ezra|date=September 24, 1956|work=[[Life (magazine)|Life]]|pages=75–88|location=Vol. 41 No. 13}}</ref>
Дин беше првиот добитник на постхумен [[Оскар]] во номинација за најдобар актер со што и понатаму останува единствен актер кој имал две постхумни номинации за глума.<ref name="KidderOppenheim2008">{{cite book|author1=David S. Kidder|author2=Noah D. Oppenheim|title=The Intellectual Devotional Modern Culture: Revive Your Mind, Complete Your Education, and Converse Confidently with the Culturati|url=https://books.google.com/books?id=9KOHEPbBBbIC&pg=PA228|accessdate=21 July 2013|date=14 October 2008|publisher=Rodale|isbn=978-1-60529-793-4|page=228|quote=Dean was the first to receive a posthumous Academy Award nomination for acting and is the only actor to have received two such posthumous nominations.}}</ref> Во 1999 година, Американскиот Филмски Институт го рангира Дин на 18-тото место за најдобра машка филмска ѕвезда на нивните јубиларни АФИ -100 години ... 100 листа на ѕвезди.<ref>{{cite web|url=http://www.afi.com/100Years/stars.aspx |title=AFI's 100 Years...100 Stars |publisher=American Film Institute}}</ref>
 
==Ран живот==
Џејмс Дин е роден на 8-ми февруари, [[1931]] година, во Севен Гејблс во апартманите во куќа во Марион, [[Индијана]], син на Винтон Дин и Милдред Вилсон. Шест години откако неговиот татко го напуштил земјоделието за да стане забен техничар, Џејмс и неговото семејство се преселуваат во [[Санта Моника]], [[Калифорнија]]. Семејството поминало неколку години таму, и судејќи според нештата, младиот Дин бил многу близок со неговата мајка. Според Мајкл Де Анџелис, таа била "единствената личност која е во состојба да го разбере него". Тој бил запишан во Брентвуд, државно училиште кое се наоѓа во Брентвуд, град кој е во соседство на [[Лос Анџелес]], кога неговата мајка починала од рак, а Дин имал девет години.
 
Не можејќи да се грижи за неговиот син, Винтон Дин го испраќа Џејмс да живее со сестра си Ортенсе и нејзиниот сопруг Марко Винслоу, на една фарма во [[Фермоунт]], [[Индијана]], [[САД]], каде што тој бил воспитуван во верски дух. Дин побарал совет и пријателство од страна на Методистичкиот свештеник Џејмс Де Верд. Се чинело дека тој имал формативно влијание врз Дин, особено по неговите идни интереси во борбите со бикови, автомобилски трки, но и во театарот. Според Ј. Били Харбин, "Дин имал интимен однос со својот свештеник ... кој започна во неговата завршна година од средното училиште и траел повеќе години." Нивната сексуална врска подоцна била прикажана во 1994 година, во книгата, Булевар на скршени соништа: животот, времињата, и легендата за Џејмс Дин од Пол Александар. Во 2011 година, беше објавено дека еднаш тој и кажал на Елизабет Тејлор, неговата партнерка во филмот Џин, дека тој е сексуално злоупотребуван од страна на свештеник само две години после смртта на неговата мајка.
Во средно училиште, вкупните резултати на Дин биле средни. Сепак, тој бил популарен спортист во училиштето, успешен играч на [[бејзбол]] и на кошаркарските тимови, во меѓувреме студирал драма и се натпреваруваал во [[судска медицина]] преку Средношколско судската асоцијација на [[Индијана]]. По завршувањето на средното училиште Фермоунт, на 16 мај 1949 година, Дин се преселил назад во [[Калифорнија]] со неговото кусоного детективско куче, Макс, да си живее со татко му и со маќеата. Тој се запишал во [[Санта Моника]] на колеџ (Cанта Моника Колеџ) и дипломира на пред-право. Дин се префрлил во [[Лос Анџелес]] и го променил своето школување, посветувајќи се на драма, што резултирало со оддалечување од неговиот татко. Тој се заколнал во Сигма Ну братството, но никогаш не бил активен во него. Додека бил во Лос Анџелес, е избран од многу, од 350 актери да ја игра улогата на Малком во [[Магбет]]. Во тоа време, тој, исто така, започнува со глума, во актерската работилница на Џејмс Вајтмор. Во јануари 1951 година, тој го напушта школувањето во Лос Анџелес, за да продолжи со полно работно време, градејќи актерска кариера.
 
[[Податотека:James_Dean_in_East_of_Eden_trailer_2.jpg‎|мини|<center>Дин во [[Источно од Рајот]] ([[1955]]).</center>]]
Прво телевизиско појавување на Дин, било во телевизиска реклама на Пепси Кола. Тој се откажал од колеџот за да се работи со полно работно време и бил во улогата на Џон саканиот следбеник, во Хил број еден, во посебната велигденска програма и споредни улоги во филмовите, „Фиксна бајонета!“, „Морнари пазете се“, и „Ја видел ли некој мојата Гал?“. Единствено, тој зборува само во филмот „Морнари пазете се“, комедија на Парамаунт, каде што глумат Дин Мартин и Џери Луис. Овде Дин добива улога како боксерски тренер. Додека се мачел да добие работни места во Холивуд, Дин, исто така, работел и како паркинг надзорник, на КБС студиос, за кое време тој се запознава со Роџерс Brackett, радио-директор на рекламна агенција, кој му понудил стручна помош и насоки во својата избрана кариера, како и место за престој.
Во октомври [[1951]] година, следејќи го актерот [[Џејмс Вајтмор]] и советот на својот ментор Роџерс Бракет, Дин се преселува во [[Њу Јорк]]. Таму тој работел како хостес во квизот [[Победи го часовникот]]. Тој, исто така, се појавува во неколку епизоди во сериите на CBS Телевизијата, Веб, Студио Еден, и Лукс Видео [[Театар]]от, пред стекнување односно одобрување за прием на легендарното Актерско Студио, за да студира на Методи на актерството, под надзор на Ли Стразберг. Горд на ова свое остварување, Џејмс Дин, од Студиото, во 1952 испраќа писмо до неговото семејство велејќи дека е во најголемото училиште на театарот. Дека се запознал со големите луѓе како Марлон Брандо, Џули Харис, Артур Кенеди, Милдред Данкок.... Многу малку ја имале таа чест... Тоа е најдоброто нешто што може да му се случи на еден актер. Јас сум еден од најмладите кој им припаѓа.
 
Кариерата на Дин беше во зародиш...Играл во повеќе епизоди од раните 1950-ти години, во телевизиски емисии, како Крафт Телевизија Театар, Роберт Монтгомери Презентс, Денџер, и Џенерал електрик театар. Една од раните улоги, за Си-Би-Ес серијалот Омнибус во епизодата "Слава во цвет", каде што Дин претставува тип на млад и незадоволен човек, што подоцна ќе се овековечи во Бунтовник без причина. (Тоа лето, во 1953 на програмата, исто така е познат по песната "Лудиот човек", една од првите драмски ТВ програми во функција на рокенролот.) Во 1954 година, Дин добива позитивни критики за театарската улога како "Бачир", за подведување на млади северно-африкански слуги, во адаптација на книгата на [[Андре Гајд]], [[Аморалист]], после која улога започнале да пристигнуваат повици од [[Холивуд]].
 
 
Во [[1953]] година, [[режисер]]от [[Елија Казан]] е во потрага по вистински емоцијален актер за да ја игра комплексната улога на "Кол Траск", на сценаристот Пол Озборн, со адаптација на романот на Џон Стенбек од [[1952]] година, Источно од рајот. Долгите роман се занимаваа со приказните на семејствата Траск и Хамилтон во текот на три генерации, фокусирајќи се особено на животите на последните две генерации во долината Салинас во Калифорнија, и тоа од средината на 19-ти век па се до [[1910]]-те.
 
Спротивно на тоа, филмот избра да доминира претежно ликот на Кол Траск. Првично, навидум побожен, далечен и емотивно повознемирен од неговиот брат близнак Арон, се согледува дека Кол за кратко време станува, вреден, работлив, со чувство за бизнис, па дури повеќе и од нивниот благочестив и постојано неодобрителен татко (кој го игра Рејмонд Меси), обидувајќи се да измисли зеленчук за смрзнување, и далечната мајка за Кал открива дека е мадам, во бордел(Jo Ван Флит). [[Елија Казан]], му рекол на Кал пред кастингот дека го сакал Брандо за таа улогата. Озборн го предложил Дин на Стенбек; на кого не му се допаѓало тоа да идниот нобеловец биде млад човек, но сепак сметал дека тој е идеален за таа улога. Казан започнал со кастингот за филмот, пробувајќи го релативно непознатиот млад актер во улогата. На 8 април, [[1954]]-та година, Дин го напушта [[Њујорк]] и се упатува кон Лос Анџелес за да го започне снимањето.
Актерската изведба на Дин во филмот ја навестува улогата како Џим Старк во Бунтовник без причина. И двата лика се гневни кон остарените протагонисти и неразбрани отпадници, очајни по желба за одобрение од родителот.
 
Голем дел од перформансите на Дин во филмот сеизведени без сценарио, вклучувајќи го и неговиот танц во областа насадена со грав и неговото фасцинантно стоење, додека се вози на кровот на колата (после барањето на неговата мајка, во блискиот град). Најпознатата импровизација во текот на филмот беше, кога татко му Кол го одби неговиот паричен подарок од 5,000 долари (понудени како репарација за бизнис загубата на татко му). Наместо да бега од својот татко како што се вели во сценариото, Дин инстинктивно се свртува кон Меси и во плач го прегрнува. Ова парче и шокантната реакција на Меси беа зачувани во филмот од страна на Казан.
 
На Оскарите во 1955-та година, Дин доби постхумна номинација за најдобар актер во главна улога за неговиот настап во Источно од рајот, со што беше прва постхумна номинација во историјата на [[Оскари]]те. (Жан Иглс е неофицијално номинирана за најдобра споредна женска улога во 1929 година, кога правилата за избор на победникот биле различни.)
 
==Лични односи==
 
Сценаристот [[Вилијам Баст]], беше еден од најблиските пријатели на Дин, факт кој е признаен од страна на семејството на Дин.<ref name="Perry, George">Perry, George, ''James Dean'', London, New York: DK Publishing, 2005, p. 68 ("Authorized by the James Dean Estate")</ref> Според Баст кој бил првиот биограф на Дин (1956), Басттие бил и неговбиле цимерцимери во [[Лос Анџелес]], а подоцна и во [[Њујорк]], и го познавал Дин во текот на последните пет години од неговиот живот. Педесет години по смртта на Дин, тој истакна дека во нивното пријателство е вклучена и одредна сексуална интимност.<ref name="Bast133183232">{{harvnb|Bast|2006|pages=133, 183–232}}</ref>
 
Рано во кариерата на Дин, откако го потпишал договорот со "Ворнер брадерс", објавува студиото, Одделението за односи почнало со генерирање на приказни за љубовните врски на Дин со различни млади актерки кои воглавно биле подведувани на муштерии од страна на холивудскиот агент на Дин, Дик Клејтон. Студиските соопштенија за јавноста исто така го групират Дин заедно со уште двајца други актери, [[Рок Хадсон]] и [[Таб Хантер]], којкои секојбиле од нив е идентификуван како вистинскинаречени ергени којкои се уште не нашле време за да се посветат на една жена. "Тие велат дека нивните филмски проби се во спротивност со нивните потребипроби за брак."<ref>Michael DeAngelis, ''Gay Fandom and Crossover Stardom: James Dean, Mel Gibson and Keanu Reeves'', p. 98.</ref>
Непосредно пред почетокот на снимањето на филмот Источно од рајот, Дин се спријателил со коњскиот тренер [[Монти Робертс]]. Робертс го претставил Дин во јавноста помеѓу луѓето од таа бранша по што двајцата станале многу блиски пријатели. Дин планирал да се сретне со Робертс набргу по завршувањето на трката на 30 септември, за да разговараат околу плановите за изградба на ранчот, кој ќе биде во сопственост на Дин, но под менаџерство на Робертс. Робертс и неговата сопруга беа првите луѓе кои ќе разберат за смртта на Дин преку телефонскиот повик, од страна на автомобилскиот механичар на Дин, [[Ролф Вутерик]], веднаш по инцидентот, повик во кој Вутерик одвај промрморел со скршена вилица дека Дин починал. Робертс и неговото семејство не присуствуваа на погребот на Дин, бидејќи, иако двајцата се смета себеси за 'браќа', нивното пријателство им било непознато на семејството на Дин.
 
Најдобро запаметен однос на Дин беше со младата италијанска актерка Пјер Анџели, која ја сретнал додека Анџели била на снимање на филмот Сребрениот колеж на соседот Варнер, и со која си размениле предмети и накит како знак за љубов. Мајката на Анџели се изјаснила дека не го има одобрено тој однос, бидејќи Дин не бил од Католичката вера. Во својата автобиографија, режисерот на Источно од рајот, [[Елија Казан]], при отфрлањето на идејата дека Дин би можел да имаа успех со жените, парадоксално алудирал на "романтиката" помеѓу Дин и Анџели, тврдејќи дека тој ги има слушано при гласното водење љубов во соблекувалната на Дин. За многу кратко време приказната за љубовна афера на Дин и Анџели, беше дури и промовирана од страна на самиот Дин, кој ги задоволи и потврди разните озборувања од страна на колумнистите, како и на неговата филмаска партнерка, Џули Харис, која во интервју објави дека Дин и рекол дека е лудо заљубен во Анџели. Сепак, во почетокот на октомври 1954 година, Анџели неочекувано ја објавува, односно ја обелоденува нејзината веридба со италијанско-американскиот пејач Вик Дејмон, вест која предизвикала огромна нервоза кај Дин. Веќе следниот месец, Анџели стапила во брак со Дејмон и колумнистите за жолтиот печат објавиле дека Дин, или некој облечен како него ја следел свадбата од другата страна на патот со мотор. Меѓутоа, кога Баст го испрашувал за изјавите по весниците, Дин негирал дека тој би сторил нешто толку глупаво, а Баст, како Пол Александар, сметал дека односот бил само публицитетен трик. Пјер Анџели, само еднаш има зборувно за односот со Дин, и тоа во нејзиниот подоцнежен живот, во едно интервју, давајќи живописни описи на романтични состаноци на плажа. Диновиот биограф Џон Хавлет, ќе рече дека сето тоа изгледало како пуста фантазија, како што тврди Баст.
Најдобро запаметен однос на Дин беше со младата италијанска актерка Пјер Анџели, која ја сретнал додека Анџели била на снимање на филмот Сребрениот колеж на соседот Варнер, и со која си размениле предмети и накит како знак за љубов. Мајката на Анџели се изјаснила дека не го има одобрено тој однос, бидејќи Дин не бил од Католичката вера.
Актерката [[Лиз Шеридан]] тврди дека таа и Дин имале една кратка афера во [[Њујорк]]. Во своите мемоари, таа исто така вели дека Дин имал сексуална вмешаност со режисерот [[Роџерс Бракет]], и го опишува својата негативна реакција на оваа ситуација. Сепак, повторно Баст е скептичен дали тоа било вистинска љубовна афера и вели дека Дин и Шеридан не поминувале многу време заедно.
 
Дин го избегнува предлогот да се декларира како хомосексуалец, кое нешто во тоа време било класифицирано од страна на американската влада како ментално нарушување. Кога се говори или кога станува збор за неговата сексуална ориентација, тој, наводно, рекол: "Не, јас не сум хомосексуалец. Но, јас исто така нема да одам низ животот со едната рака врзана позади мојот грб."
Најдобро запаметен однос на Дин беше со младата италијанска актерка Пјер Анџели, која ја сретнал додека Анџели била на снимање на филмот Сребрениот колеж на соседот Варнер, и со која си размениле предмети и накит како знак за љубов. Мајката на Анџели се изјаснила дека не го има одобрено тој однос, бидејќи Дин не бил од Католичката вера. Во својата автобиографија, режисерот на Источно од рајот, [[Елија Казан]], при отфрлањето на идејата дека Дин би можел да имааима успех со жените, парадоксално алудирал на "романтиката" помеѓу Дин и Анџели, тврдејќитврде дека тој ги има слушано при гласното водење љубов во соблекувалната на Дин. Казан беше цитиран велејќи за Дин дека "Тој секогаш имаше неизвесни односи со девојките."<ref name="Fade to Black">{{cite book|last1=Donnelley|first1=Paul|title=Fade to Black: A Book of Movie Obituaries|date=2003|publisher=Omnibus Press|location=London, England|isbn=978-0711995123|page=31}}</ref> За многу кратко време приказната за љубовна афера на Дин и Анџели, беше дури и промовирана од страна на самиот Дин, кој ги задоволи и потврди разните озборувања од страна на колумнистите, како и на неговата филмаска партнерка, Џули Харис, која во интервју објави дека Дин и рекол дека е лудо заљубен во Анџели. Сепак, во почетокот на октомври 1954 година, Анџели неочекувано ја објавува, односно ја обелоденува нејзината веридба со италијанско-американскиот пејач Вик Дејмон, вест која предизвикала огромна нервоза кај Дин. Веќе следниот месец, Анџели стапила во брак со Дејмон и колумнистите за жолтиот печат објавиле дека Дин, или некој облечен како него ја следел свадбата од другата страна на патот со мотор. Меѓутоа, кога Баст го испрашувал за изјавите по весниците, Дин негирал дека тој би сторил нешто толку глупаво, а Баст, како и Пол Александар, сметал дека односот бил само публицитетен трик.<ref name="Boulevard2">Alexander, Paul, ''Boulevard of Broken Dreams: The Life, Times, and Legend of James Dean'', New York: Viking, 1994</ref><ref>{{harvnb|Bast|2006|page=197}}</ref> Пјер Анџели, само еднаш има зборувно за односот со Дин, и тоа во нејзиниот подоцнежен живот, во едно интервју, давајќи живописни описи на романтични состаноци на плажа. Диновиот биограф Џон Хавлет, ќе рече дека сето тоа изгледало како пуста фантазија, како што тврди Баст.
 
Актерката [[Лиз Шеридан]] тврди дека таа и Дин имале една кратка афера во [[Њујорк]]. Во своите мемоари, таа исто така вели дека Дин имал сексуална вмешаност со режисерот [[Роџерс Бракет]], и гоја опишува својата негативна реакција на оваа ситуација. Сепак, повторно Баст е скептичен дали тоаДин билои Шеридан имале вистинска љубовна афера ибидејќи вели дека Дин и Шеридантие не поминувале многу време заедно.
 
Дин го избегнуваизбегнал предлогот[[регрутирање]]то дасо тоа што се декларирадекларирал како хомосексуалец, нешто кое нешто во тоа време било класифицирано од страна на американската влада како ментално нарушување. Кога себил говори или кога станува зборпрашан за неговата сексуална ориентацијаова, тој, наводно, рекол: "Не, јас не сум хомосексуалец. Но, јас исто така нема да одам низ животот со едната рака врзана позади мојот грб."
 
==Смрт==
Непосредно пред почетокот на снимањето на филмот Источно од рајот, Дин се спријателил со коњскиот тренер [[Монти Робертс]]. Робертс го претставил Дин во јавноста помеѓу луѓето од таа бранша по што двајцата станале многу блиски пријатели. Дин планирал да се сретне со Робертс набргу по завршувањето на трката на 30 септември, за да разговараат околу плановите за изградба на ранчот, кој ќе биде во сопственост на Дин, но под менаџерство на Робертс. Робертс и неговата сопруга беа првите луѓе кои ќе разберат за смртта на Дин преку телефонскиот повик, од страна на автомобилскиот механичар на Дин, [[Ролф Вутерик]], веднаш по инцидентот, повик во кој Вутерик одвај промрморел со скршена вилица дека Дин починал. Робертс и неговото семејство не присуствуваа на погребот на Дин, бидејќи, иако двајцата се сметасметале себеси за 'браќа', нивното пријателство им било непознато наза семејството на Дин.
 
На 30 септември 1955 година, Дин заедно со неговиот механичар Ролф Вутерик тргнале од „Натпреварувачки мотори ", каде што го подготвувале тркачкото Порше 550 Spyder тоа утро, за спортската автомобилска трка во Салинас, Калифорнија. Дин планирал поршето да го испроба возејќи го до местото на натпреварувањето Салинас, а приколката да е закачена зад неговиот Нов Ford Country Squire караван, управуван од Хикман и фотографот Санфорд Рот, кој беше со план да направи фото приказна за Дин на трките. Во последен момент, Дин одлучува да го вози Spyder-от, откако воочил дека е потребно повеќе време за да може да се запознае со автомобилот. Во 15:30, Дин беше казнет во Метлер станицата, во [[Керн Каунти]], за возење 65 милји на час (105 километри на час), во зона каде што е дозволено ограничување до 55 милји на час (89 километри на час). Возачот на Фордот беше казнет за возење 20 милји на час (32 километри на час) над границата од дозволенот, затоа што ограничувањето на брзината за сите возила кои влечат приколка зад себе била 45 милји на час (72 километри на час). Подоцна возејќи тој се одлепил од Фордот оставајќи го далеку зад себе, а овие пак застанале во едно мало место со име „Напуштена планина“, за да наполнат гориво, и се сретнале со колегата тркач Ленс Ревентлоу.
 
На 30 септември 1955 година, Дин заедно со неговиот механичар Ролф Вутерик тргнале од „Натпреварувачки мотори ", каде што го подготвувале тркачкото Порше 550 Spyder тоа утро, за спортската автомобилска трка во Салинас, Калифорнија. Дин планирал поршето да го испроба возејќи го до местото на натпреварувањето Салинас, а приколката да е закачена зад неговиот Нов Ford Country Squire караван, управуван од Хикман и фотографот Санфорд Рот, кој беше со план да направи фото приказна за Дин на трките. Во последен момент, Дин одлучува да го вози Spyder-от, откако воочил дека е потребно повеќе време за да може да се запознае со автомобилот. Во 15:30, Дин беше казнет во Метлер станицата, во [[Керн Каунти]], за возење 65 милји на час (105 километри на час), во зона каде што е дозволено ограничување до 55 милји на час (89 километри на час). Возачот на Фордот беше казнет за возење 20 милји на час (32 километри на час) над границата од дозволенот, затоа што ограничувањето на брзината за сите возила кои влечат приколка зад себе била 45 милји на час (72 километри на час). Подоцна возејќи тој се одлепил од Фордот оставајќи го далеку зад себе, а овие пак застанале во едно мало место со име „Напуштена планина“, за да наполнат гориво, и се сретнале со колегата тркач Ленс Ревентлоу.
По напуштањето на месноста „Напуштена планина“, Дин возел кон запад на патот 466, подоцна Државен пат 46, источно од [[Cholame]], [[San Luis Obispo County]], кога црно-бел автомобил Форд Тјудор купе од 1950-та година, управуван во спротивна насока од страна на 23 годишниот Кал Поли кој бил студент, се префрлил на државниот пат број 41 преминувајќи во лентата на Дин. Така, двата автомобили се судриле директно еден со друг. Според една приказна објавена на 1 Октомври, 2005, во издание на "Лос Анџелес тајмс“, Калифорнискиот патролен полицаец Рон Нелсон и неговиот партнер биле на кафе пред завршувањето на смената во Пасо Роблес, кога биле повикани на местото на несреќата, каде што се видело несвесното тело на Дин и силното негово дишење додека веќе се наоѓал во амбулантното возило на Прва помош. Болничарите укажувале прва помош на Вутерик кој бил исфрлен од автомобилот и лежел на работ од патот до оштетеното Порше – Спајдер, во едвај свесна состојба, но преживеа со скршена вилица и други повреди. Џејмс Дин бил однесен во [[Пасо Роблес]] болницата, каде што бил прогласен за мртов веднаш по пристигнувањето, во 17:59 часот, од страна на лекарите кои биле присутни во собата за итни случаи. Неговите последни зборови, изговорени токму пред судирот, биле кога Вутерик му рекол на Дин да успори кога го виделе автомобилот Форд купе пред нив како вози во нивната лента, и се вели дека биле: "Тоа момче мора да се тргне кога ... ќе не види нас. "
 
Според обдукцијата, се верува дека главата на Дин удрила во предниот дел од другиот автомобил. Овој удар на телото, како и придружните повреди при несреќата резултирале со скршен врат, плус неколку скршеници на вилицата, рацете и нозете, како и масивни внатрешни повреди. Со обдукцискиот извештај, се верува дека загинал околу 10 минути по несреќата при испитувања во амбулантната кола. Со години, имало гласини од страна на фотограф, нивен пријател, кој сообраќал кон метсото на трката со друг автомобил, дека имал фотографии од Дин, заробен во автомобилот како биле мртви или умирале. Ваквите фотографии никогаш не се појавија во јавноста.
Спротивно на извештаите за пребрзото возење на Дин, кои опстојуваат и со децении по неговата смрт, Нелсон ќе рече: "повредите и позицијата на телото на Дин посочуваат дека неговата брзина била 55 милји на час или 88 километри на час." Совозачот на другиот автомобил, се здобил со мали гребнатинки на носот и на челото и не беше на распит во полиција за да биде испрашан како се случила несреќата. Тој беше интервјуиран од страна на весникот Тулар Адвас, веднаш по несреќата,каде што вели дека тој не го видел автомобилот на Дин како се приближува, но после тоа, одбива некогаш воопшто, повторно да зборува јавно за податоци во врска со несреќата. Тој продолжил да го поседува и да работи во електро бизнисот, а починал од рак на белите дробови во 1995 година. Вутерик загинал во сообраќајна несреќа во [[Германија]] во 1981 година откако преживеа неколку обиди за самоубиство.
 
Додека траело завршувањето на снимањето на филмот Џин, и околу промовирањето на Бунтовник без причина, Дин снимил краток разговор со актерот Гиг Јанг за една епизода на Ворнер Брос, во која Дин, наместо да ја каже популарната фраза "Животот кој ќе го спасиш, може да биде твојот", тој вели "Животот кој можеби ќе го спасиш, може да биде мојот." Ненадејна смрт на Дин го поттикна студиото за да направи римејк на една секција, на едно парче кое никогаш не се емитуваше, иако во последните неколку изданија на снимката, погрешно беа најавувани низ јавноста. (Сегментот може, сепак да се види како на ВХС од 2001 година и на ДВД изданијата од 2005 година на Бунтовник без причина).
 
===Влијанието врз културата и медиумите===
 
Американските тинејџери во времевремето на големите филмови на Дин се идентификуваа со Дин и со улогите кои тој ги одигра, особено во Бунтовник без причина: типичен тинејџер, најден каде што никој, дури ни неговите врсници, не можејќи да го разберат. [[Џо ХуамсХјамс]] вели дека Дин бил "една од ретките ѕвезди, како и [[Рок Хадсон]] и [[Монтгомери Клифт]], кои и од мажите и од жените ќебиле најдатсметани нешто што еза секси." Според [[Според Мерџори Гарбер]], овој квалитет е нештонедефинираното екстра, нешто кое е недефинирано и штонекој го прави ѕвезда.
Легендарноста на Дин, му се препишува одна потребата на јавноста од некој, кој ќе може да застане позади презреаните младинци вона времето, како и преку етерот сона андрогонијата која ја проектирапроектирал преку екраните. Дин исполнет со љубов и нежност кон вљубениот [[Сал Минео]], во Бунтовник без причина продолжува да ја допира и возбудува геј публиката со својата искреност. Читателите на Геј Тајмс списанието, го имаат прогласено Дин за геј икона на сите времиња.
 
Дин се споменува и вклучува во разни песни, меѓу кои се насловите како "Привлечност" со Џеј-З, "Американ Бој" од Крис Исак, "Американ Пај" на Дон Меклин, "Младиот човек го нема", од Момците од плажата, "бла бла бла " од Перфект, "Chciałbym umrzeć Jak James Dean (букв. Би сакала да умрam како Џемс Дин)" од Партиа, "Дојди назад Џими Дин" од Бети Мидлер, "Daddy’s speeding" од Suede, "Electrolite" на РЕМ, "Famous" од страна на Scouting for girls, „Пет години", со Ное и китот, "flip-Top Box" од Self, "Девојката на ТВ" од страна на LFO, "Hello my hate" од Black Veil Brides "Jack & Diane" од john Mellencamp, "Џемс Дин" од Бони Тајлер ", „Џејмс Дин (Сакам да знам)" од Daniel Bedingfield, "Џемс Дин" од That handsome devil, „Џејмс Дин„ од Бурма, "Џим Дин на Индијана" со Phil Ochs, "Џими Дин" од Icehouse, "Lost on Highway 46" од страна на Sham 69, "Choke on this" од Senses fail, „г-дин Џејмс Дин“, од Хилари Даф, " Мојот вид на девојка "од Colin Raye," My shine "од Childish Gambino, „Peach trees“, со Rufus Wainwright," Picture Show "од John Prine," Rock on" од Дејвид Есекс", „Rockstar“ од Nickelback," Speechless " од Lady Gaga, "Тeenage wildlife" од А.Ј. Меклин на Backstreet boys, "These days" од Бон Џови ", „Under the gun“, на The Killers, "Vogue" од страна на Мадона, "Walk on the wild side" на Лу Рид, и "We didn’t start the fire" од Били Џоел.
ПокрајДин тоа, тоје често еспоменуван во песни забележанкако и во телевизиски емисии, филмови, книги и романи. Во една епизода на Degrassi: The Next Generation, карактерот на Либерти се споредува со бунтовен, преку анти-социјалниот Шон Камерон како Џејмс Дин. На серијалот Среќните денови, ликот Фонзи има слика на Дин во неговата соба на плакарот до огледалото. А слика од Дин, исто така, се појавува на ѕидот на Ризо во филмот Маснотии. На американската верзија на ТВ серијата Queer as Folk, главниот лик Брајан Кини го споменува Џејмс Дин заедно со [[Кобејн]] и [[Хендрикс]], велејќи: "Тие се сите легенди. Тие секогаш ќе бидат млади, а и тие секогаш ќе бидат убави". Во алтернативна историја, во книгата На пат кон дома од Хари Туртлдав, за Дин е наведено дека не го загубил животот во сообраќајна несреќа и дека направил уште неколку филмови, вклучувајќи ги и Спасувањето на приватниот Ранфал, врз основа на [[Спасувајќи го војникот Рајан]].
Имотот на Дин се уште заработува околу 5.000.000 долари годишно, според магазинот "Форбс".
 
На 20 април 2010 година, долго "изгубената" во живо епизода на "Џенерал електрик театар“ во кој Џејмс Дин е откриен од страна на NBC писателот Вејн Федерман додека работи на телевизиската ретроспективата на Роналд Реган. Епизодата, првично се емитува во декември 1954 година, и го привлече вниманието на меѓународната јавност и ја претставуваа на бројни национални медиуми, вклучувајќи: CBS Evening News, NBC Nightly News, Добро утро Америка. Подоцна беше откриено дека некои снимки од епизодата, насловена како The Dark, Dark days, прв пат е објавена во документарецот од 2005 година, Џеjмс Дин: вечно млад.
 
===Шпекулирања за сексуална ориентација===
 
Денес, Дин е често се смета за икона, бидејќипоради неговитенеговиот "експерименти" се базирани на неговиотекспериментален живот", вовклучувајќи кој беше вклученаја и неговата амбивалентна сексуалност. Имаше неколку муабети за сексуалните односи Дин со мажи и жени.
 
Вилијам Баст, еден од најблиските пријатели на Дин, беше првиот биограф на Дин (1956). Тој неодамна го објави откривањето на надградбата на својата прва книга, во која, по многу години успешно затајување на прашањето за тоа дали тој и Дин биле сексуално активни, тој конечно се отвора, велејќи дека тие биле тоа. Во оваа втора книга, Баст опишува тешки околности на нивната взаемна инволвираност и исто така се занимава искрено и со некои други пријавени хомосексуални врски на Дин, особено говори за пријателството на актерот со Роџерс Брекет, влијателниот продуцент на радио драми кои го охрабруваат Дин во неговата кариера со за него корисни професионални контакти. Новинарот Џо Хуамс изјавува дека хомосексуалната активност на Дин би можело да се вклучува во онаа која е строго само заради "кревање на фама", како средство за унапредување на неговата кариера. Вал Холи забележува дека, според холивудскиот биограф Лоренс Ј. Квирк, Холивудскиот геј колумнист [[Мајк Коноли]], ќе ја стави на тапет бисексуалноста на најистакнатите млади актери, меѓу кои [[Роберт Френсис]], [[Гај Медисон]], [[Ентони Перкинс]], [[Ник Адамс]] и Џејмс Дин." Сепак, "Кревањето на прашина заради публицитетска слава" е само поим за кој се дебатира со Баст и други биографи на Дин. Настрана од мислењето на Баст, за својот однос со Дин, пријателот на Дин, велосипедистот и членот на Night Watch, Џон Гилмор тврди дека и Дин "експериментирал" со хомосексуалноста во една прилика во Њујорк, и тешко е да се утврди дека Дин, тогаш веќе со своите дваесет години, би го гледал тоа како средство за напредување во кариерата.
Вилијам Баст, еден од најблиските пријатели на Дин, беше првиот биограф на Дин (1956). Тој го објави откривањето во надградбата на својата прва книга, во која по многу години успешно затајување на прашањето за тоа дали тој и Дин биле сексуално активни, тој конечно потврдува. Во оваа втора книга, Баст ги опишува тешките околности на нивната взаемна инволвираност и исто така пишува искрено и за некои други пријавени хомосексуални врски на Дин, особено говори за пријателството на актерот со Роџерс Брекет, влијателниот продуцент на радио драми кој му помогнал на Дин во неговата кариера со корисни професионални контакти.
Сценаристот Гевин Ламберт, и самиот хомосексуално ориентиран и дел од Холивуд геј круговите на 1950-тите и 1960-тите години, го опиша Дин како хомосексуалец. Режисерот на Бунтовник без причина, Николас Реј на едно снимање е забележано како вели дека Дин е хомосексуалец. Покрај тоа, Вилијам Баст и биографот Пол Александар заклучиле дека Дин е хомосексуалец, додека Џон Хаулет заклучува дека Дин бил "сигурен бисексуалец". Биографијата напишана од Џорџ Пери ги намалува овие аспекти за експериментирањата околу сексуалноста на Дин. Сепак, Хуамс и Пол Александар исто така тврдат дека односот на Дин со пастирот Де Веерд, бил исто така и взаемен и од сексуален аспект. Баст, исто така покажува дека Дин имал и познавање на геј баровите и на геј обичаите. Следствено, Роберт Олдрич и Гари Вотерспун во книгата "Кој е кој во современа Геј и Лезбејска Историја: Од Втората светска војна до денес (2001) вклучува записи и за Џејмс Дин.
 
Вилијам Баст, еден од најблиските пријатели на Дин, беше првиот биограф на Дин (1956). Тој неодамна го објави откривањето на надградбата на својата прва книга, во која, по многу години успешно затајување на прашањето за тоа дали тој и Дин биле сексуално активни, тој конечно се отвора, велејќи дека тие биле тоа. Во оваа втора книга, Баст опишува тешки околности на нивната взаемна инволвираност и исто така се занимава искрено и со некои други пријавени хомосексуални врски на Дин, особено говори за пријателството на актерот со Роџерс Брекет, влијателниот продуцент на радио драми кои го охрабруваат Дин во неговата кариера со за него корисни професионални контакти. Новинарот Џо ХуамсХјамс изјавува дека хомосексуалната активност на Дин би можело да се вклучува во онаа која е строго само заради "кревање на фама", како средство за унапредување на неговата кариера. Вал Холи забележува дека, според холивудскиот биограф Лоренс Ј. Квирк, Холивудскиот геј колумнист [[Мајк Коноли]], ќе ја стави на тапет бисексуалноста на најистакнатите млади актери, меѓу кои [[Роберт Френсис]], [[Гај Медисон]], [[Ентони Перкинс]], [[Ник Адамс]] и Џејмс Дин." Сепак, "Кревањето на прашина заради публицитетска слава" е само поим за кој се дебатира со Баст и други биографи на Дин. Настрана од мислењето на Баст, за својот однос со Дин, пријателот на Дин, велосипедистот и членот на Night Watch, Џон Гилмор тврди дека и Дин "експериментирал" со хомосексуалноста во една прилика во Њујорксексуално, ино тешко ебез да се утврди дека Дин, тогаш веќе со своите дваесет години, би го гледал тоа како средство за напредување во кариератадообјасни.
 
Сценаристот Гевин Ламберт, и самиот хомосексуално ориентиран и дел од Холивуд геј круговите на 1950-тите и 1960-тите години, го опиша Дин како хомосексуалец. Режисерот на Бунтовник без причина, Николас Реј на едно снимање е забележано како вели дека Дин е хомосексуалец. Покрај тоа, Вилијам Баст и биографот Пол Александар заклучиле дека Дин е хомосексуалец, додека Џон Хаулет заклучува дека Дин бил "сигурен бисексуалец". Биографијата напишана од Џорџ Пери ги намалува овие аспекти за експериментирањата околу сексуалноста на Дин. Сепак, ХуамсХјамс и Пол Александар исто така тврдат дека односот на Дин со пастирот Де ВеердВирд, бил исто така и взаемен и од сексуален аспект. Баст, исто така покажува дека Дин имал и познавање на геј баровите и на геј обичаите. Следствено, Роберт Олдрич и Гари Вотерспун во книгата "Кој е кој во современа Геј и Лезбејска Историја: Од Втората светска војна до денес" (2001) вклучувавклучуваат записи и за Џејмс Дин.
 
===Проклетството на "Малото копиле"===
Додека тоа се покажало невозможно, досега да се потврди или негира, сите тврдења во оваа легенда, се соочени од неколку јасни фактички грешки. Барис не бил првиот купувач на хаварисаното Порше 550. Потоа се јавува и фактот дека Троја Мекхенри и Вилијам Ешрид, како 550 Спајдер сопственици, го купиле хаварисаниот автомобил директно од осигурителната компанија. Тие ги отстраниле управувачкиот неханизам, управувачот и други механички компоненти за да ги искористат како стари делов во своите автомобили, а дури потоа тие ја продаваат школката од автомобилот на Џорџ Барис. Вилијам Ешрид го употребил моторот во неговиот тркачки автомобил лотус. Троја Мекхенри загинува на трката во Помона 1956 година, кога управувачката летва Питман, монтирана на неговиот Порше 550 откажал. Но тоа не бил единствениот од "проколнатите" делови кои биле монтирани на неговото Порше 550.
Авто историските атракции во Roscoe, Илиноис тврдат дека поседуваат последен дел од Спајдер-от на Дин (мал дел со големина од неколку квадратни инчи). Сепак, ова не е точно, бидејќи е познато дека постојат сеуште и некои други поголеми делови. Патничката врата била изложена во Авто музејот во Воло. [[Мотор]]от (90.059) кој е пријавен, уште е во сопственост на синот на починатиот д-р Ешрих. И на крај возобновениот трансмисионен-менувач на „Порше" (10046) познато дека е во сопстваност на автомобилскиот колекционер Џек Стил.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Родени во 1931 година]]
[[Категорија:Починати во 1955 година]]
[[Категорија:Американски глумци]]
[[Категорија:Бисексуалци]]
496

уредувања

Прегледник