Разлика помеѓу преработките на „Кашуби“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
 
[[Податотека:Dzewus_w_kaszebsczich_ruchnach.jpg|thumb|right|150px|Кашупска народна носија.]]
'''Кашуби''' ([[кашупски јазик|кашупски]]: '' kaszëbi''; [[полски]]:''kaszubi'') се [[Западни Словени|западнословенски]] народ]] кој живее во областа [[Померанија]] во [[Полска]]. Ги има околу 100.000 луѓе.
 
== Историја ==
3.404

уредувања

Прегледник