Разлика помеѓу преработките на „Западни Словени“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 85 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
|image = [[File:Slavic europe.svg|200px|link=]]
|caption = Западните Словени (светлозелено) на картата на Европа.
|pop =>8258 милиони
|regions =
Мнозинство: [[ЧешкаПолска]], [[ПолскаСловачка]], [[СловачкаЧешка]].
Малцинство: [[Белорусија]], [[Германија]], [[Литванија]], [[Србија]], [[Украина]], [[Унгарија]].
|langs=[[западнословенскиZападнословенски јазици]]:<br><small>[[чешки]], [[кашупски јазик|кашупски]], [[полски]], [[шлезиски јазик|шлезиски]], [[словачки]], [[лужичкосрпски јазици|лужичкосрпски]]</small>
|rels= [[атеизамAтеизам]], [[католицизамKатолицизам]]
|related = [[Словени]]
}}
3.403

уредувања

Прегледник