Разлика помеѓу преработките на „Аминта III“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 100 бајти ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
(+en)
с
::::::::::::'''[[Кралеви на Античка Македонија]]'''
::::::::::Предходник: [[Аргеј II]] [[Слика:Mksonce.jpg|60px]] Наследник: [[Александар II]]
----
[[Слика:Amyntas III-161113.jpg|thumb|300px|Монета со ликот на Аминта III]]
 
Склучил договор со [[Спарта]], кои му помагале да го намали [[Олинт]] ([[379 П.Н.Е|379]] год.). Исто така влегол во лига со [[Јасо од Фера]], и предано одржувал пријателство со [[Атина]].
 
Од неговата жена, [[Евридика II]] имал три сина, од кои најмладиот е познатиот [[Филип II Македонски]].
 
[[Слика:Mksonce.jpg|center|45px]]
{{Start box}}
{{succession box |
::::::::::::''' title=[[Кралеви на Античка Македонија|Крал на Античка Македонија]]''' |
before=[[Аргеј II]] |
after=[[Александар II]] |
years=399 п.н.е–399 п.н.е
}}
{{End box}}
 
[[Категорија:Кралеви на Античка Македонија]]

Прегледник