Разлика помеѓу преработките на „Претседател на Собранието на Македонија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
{{Шаблон:Политика на Република Македонија}}
 
'''Претседател на Собранието на Република Македонија''' — главен раководител на [[Собрание на Република Македонија|Собранието на Република Македонија]]. Претседателот се избира од редот на [[пратеник|пратениците]] со [[мнозинство гласови]] од вкупниот број пратеници (61 пратеник). [[Мандат]]от на претседателот трае четири години.
 

Прегледник