Разлика помеѓу преработките на „Претседател на Собранието на Македонија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
(Претседател на собранието од денес 27 Април е избран Талат Џафери од СДСМ.)
Претседателот на Собранието го претставува Собранието, ги свикува [[седница|седниците]] на Собранието и раководи со нив, се грижи за примена на Деловникот на Собранието, ги потпишува [[указ]]ите за прогласување на [[закон]]ите и врши други работи утврдени со [[Устав на Република Македонија|Уставот на Република Македонија]] и со Деловникот на Собранието.
 
Моментален претседател на Собранието на Република Македонија е [[Талат Џафери]] од [[Социјалдемократски сојуз на Македонија|СДСМДУИ]].
 
== Потпретседатели ==
Анонимен корисник

Прегледник