Хипоталамус: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 8 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
'''Хипоталамус''' е дел од меѓумозокот[[меѓумозок]]от. Тој го гради подот од долната половина од бочниот ѕид на третата мозочна комора. Сраснат е за долниот крај од таламусот. На долната страна од хипоталамусот се наоѓа крстосницата на оптичките патишта, а до неа петелка на која виси задниот нервен дел од хипофизата.
 
== Функција ==
Хипоталамусот има централна неуроендокрина функција во организмот, најзначајна во контролата на предниот дел на хипофизата[[хипофиза]]та, која пак регулира голем број на ендокрини органи.
 
[[Категорија:Ендокрин систем]]

Прегледник