Понтиј Пилат: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 79 бајти ,  пред 5 години
ситна поправка
[проверена преработка][проверена преработка]
(Замена на Image:Munkacsy_-_christ_before_pilate.jpg со Image:Munkacsy_-_Christ_in_front_of_Pilate.jpg (од страна на CommonsDelinker поради: File renamed: [[:commons:COM)
(ситна поправка)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Munkacsy - Christ in front of Pilate.jpg|thumb|250п|"Христос пред Пилат", слика од Михај Мункачи (1881)]]
'''Пилат Понтиј''' ([[латински јазик|латински]]: ''Pontius Pilatus'', [[грчки јазик|грчки]]: ''Πόντιος Πιλάτος'') бил управител на римската провинција [[Јудеја]] во периодот од [[26]]-[[36]] година, во времето на царувањето на импереторотимператорот [[Тибериј]]. Според [[Нов Завет|Новиот Завет]] и [[Јосиф Флавиј]] (познатт евреиски историчар и писател), Пилат Понтиски го осудил [[Исус Христос]] на [[смрт]].
 
УправувањетоВладеењето на жестокиот и коварен Пилат се карактеризирало со насилство. Даночниот и политички гнев, неговите провокации на адреса на евреиското населениешто довело до масово народно незадоволство. Според зборовите на философот[[философ]]от [[Филон Александриски]], Пилат бил одговорен за многу убиства за кои не му било судено. Исто така, се смета дека Пилат, по донесената одлука за распнување на крстот на [[Исус Христос]], бил преместен по извесно време на друго место.
 
==Пилат како тема во уметноста и во популарната култура==
* „[[Пилат (роман)|Пилат]]“ - [[роман]] на бразилскиот писател [[Карлос Кони]].<ref>''Антологија на бразилскиот расказ''. Скопје: Три, 2012, стр. 282-283.</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Нормативна контрола}}

Прегледник