Разлика помеѓу преработките на „Антички Македонци“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
(Зошто пишувате глупости?, Античките Македонци не живееле на територијата на Република Македонија, туку во Егејска Македонија.)
[[Податотека:PreMacedon.png|right|thumb|250px|Положба на локалните племиња преди експанзијата на Античките Македонци.]]
[[Податотека:ExpansionOfMacedon.jpg|thumb|250px|right|Експанзијата на Античка Македонија до смрта на Филип II.]]
'''Античките Македонци''' (или '''Древни Македонци''', '''Стари Македонци''') се древен народ од индоевропско потекло кој бил населен на територијата на [[МакедонијаЕгејска (регионМакедонија)]], чие име е добиено по нив. Македонија била центар на Македонската Империја. Тие зборувале на свој [[антички македонски јазик]], за кој не се знае многу. Заклучокот за старомакедонскиот јазик не е јасен. Доказите не даваат уверлив заклучок за тоа дека јазикот бил грчки дијалект, туку посебен индоевропски јазик.<ref>[http://books.google.mk/books?id=vXljf8JqmkoC&pg=PA847&dq=ancient+macedonian+language&hl=mk&ei=5FdnTsSQC4ej4gTR7fG2DA&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=4&ved=0CDAQ6AEwAw#v=onepage&q=ancient%20macedonian%20language&f=false The Cambridge ancient history: The prehistory of the Balkans, the Middle East and the Aegean Worl, Volume 3, Part 1, p. 847, John Boardman]</ref>
 
== Потеклото на античките Македонци ==
3.629

уредувања

Прегледник