Разлика помеѓу преработките на „Тане Николов“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 331 бајт ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
(видеото е избришано од YouTube)
death_place = {{починал во|Асеновград|}}, [[Република Бугарија]])
}}
'''Тане Николов Жеков''' бил бугарски револуционер, учесник во македонското и одринското револуционерно движење, член и воjвода на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]], а потоа станал лидер на [[Внатрешна Тракиска Револуционерна Организација|Внатрешната тракиска револуционерна организациjа]].
 
== Биографија ==
По битката бил назначен за ревизор на сите чети во [[Западна Македонија]]. Во [[1908]] година бил делегат на [[Ќустендилски конгрес|Ќустендилскиот конгрес]] на [[ВМОРО]] како делегат на [[Битолски револуционерен округ|Битолскиот округ]].
 
После [[Хуриет]]от, на [[24 септември]] [[1908]] година во [[Солун]] Тане Николов извршил атентат врз [[Јане Сандански]], при обид да ја исполни смртната пресуда врз Сандански која била издадена од страна на Конгресот.
 
Тане Николов учествувал со своите чети во [[Балканските војни]] во Македонија. За време на [[Првата светска војна]] есе совклучува четаво [[Единаесетта пешадиска македонска дивизија|Единаесеттата пешадиска македонска дивизија]]. Во пролетта [[1917]] година учествува во источназадушувањето на [[СрбијаТопличко востание|Топличкото востание]]. во Србија.
 
За време наПо Првата светска војна создал [[Внатрешна Тракиска Револуционерна Организациjа]] коjа била активна во [[Западна Тракиja]]. Во [[1924]] година се повлекол од револуционерната дејност во [[Асеновград]]. Починал на [[17 јануари]] [[1947]] година во [[Асеновград]].<ref>Таню Николов (1873-1993). Научна конференция. Доклади и съобщения, Хасково, 1993.</ref><ref>Печилков, Андрей. Таню Николов, Смолян 1993.</ref> <ref>Бурулянова, Даниела. Войводата Таню Николов – царят на Родопа, в: Сборник „Международна конференция 90 години Балканска война“, Кърджали 2002, стр. 458-470.</ref>
 
Починал на [[17 јануари]] [[1947]] година во [[Асеновград]].<ref>Таню Николов (1873-1993). Научна конференция. Доклади и съобщения, Хасково, 1993.</ref><ref>Печилков, Андрей. Таню Николов, Смолян 1993.</ref> <ref>Бурулянова, Даниела. Войводата Таню Николов – царят на Родопа, в: Сборник „Международна конференция 90 години Балканска война“, Кърджали 2002, стр. 458-470.</ref>
 
== ИзворНаводи ==
<references/>
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Николов, Тане}}
[[Категорија:Дејци на ВМОРО]]
[[Категорија:Бугарски револуционери од Тракија]]
[[Категорија:Македонски војводи]]
 
{{Дејци на МРО}}
[[Категорија:Македонски војводи]]
6.344

уредувања

Прегледник