Разлика помеѓу преработките на „Атанас Албански“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 490 бајти ,  пред 4 години
ситно средување
с (Робот: Селам 1 меѓујазични врски во Википодатоци на d:q12272528)
(ситно средување)
починал-место= {{починал во|Софија|}}, [[Бугарија]] |
}}
'''Атанас Јакимов Албански ''' бил македонски револуционер, учесник во македонското револуционерно движење, војвода и деец на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]] и [[Внатрешна македонска револуционерна организација (Автономистичка)|Внатрешна македонска револуционерна организација ]].<ref>Енциклопедија ВМРО, Скопје, 2015, стр. 3</ref>
 
==Биографија==
Албански е роден во 1880 година во гостиварското село [[Горно Јеловце]]. Завршува скопското егзархиско педагошко училиште и станува егзархиски учител во [[Скопје]]. Влегува во [[ВМОРО]], и стануваод страна на Организацијата бил избран за член на Скопскиот окружен револуционерен комитет. Во [[Илинденското востание]] еучествувал како војвода на чета во Тетовско и Гостиварско. По востанието, одво 1904 година ебил избран за секретар на четата на војводата [[Ванчо Србаков]], а одво 1907 година, -бил секретар на четата на војводата [[Иван АлабакотАљабакот]].
 
По [[Првата светска војна]] од 1928 до 1934 година ебил назначен за полномошник на Централниот комитет на [[ВМРО (Автономистичка)|ВМРО]] во [[Петрич]] .<ref>Николов, Борис Й. Вътрешна македоно-одринска революционна организация. Войводи и ръководители (1893-1934). Биографично-библиографски справочник, София, 2001, стр. 5.</ref> Починал во Софија, Бугарија, во 1943 година.<ref>Енциклопедија ВМРО, Скопје, 2015, стр. 3</ref>
 
По [[Првата светска војна]] од 1928 до 1934 година е полномошник на Централниот комитет на [[ВМРО (Автономистичка)|ВМРО]] во [[Петрич]] <ref>Николов, Борис Й. Вътрешна македоно-одринска революционна организация. Войводи и ръководители (1893-1934). Биографично-библиографски справочник, София, 2001, стр. 5.</ref>.
== Наводи ==
{{наводи}}

Прегледник