Бен Афлек: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 329 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Тој ја започнал својата кариера уште како дете, глумејќи во едукативната серија ''[[Патувањето на Мими]]'' (1984, [[Второто патување на Мими|1988]]). Тој подоцна се појавил во комедијата ''[[Зашеметени и збунети (филм)|Зашеметени и збунети]]'' (1993) и во разни филмови режирани од [[Кевин Смит]], како на пример ''[[Луд по Ејми]]'' (1997) и ''[[Догма (филм)|Догма]]'' (1999). Афлек се здобил со слава кога заедно со другарот од детството [[Мет Дејмон]] добил [[Златен глобус]] и [[Оскар за најдобро оригинално сценарио]] за филмот ''[[Добриот Вил Хантинг]]'' (1997). Тој потоа играл во еминентни филмови како ''[[Армагедон (филм од 1998)|Армагедон]]'' (1998), ''[[Вљубениот Шекспир]]'' (1998), ''[[Перл Харбор (филм)|Перл Харбор]]'' (2001), ''[[Кобно престројување]]'' (2002) и ''[[Сите наши стравови (филм)|Сите наши стравови]]'' (2002). Во 2005 година тој добил номинација за [[Златен глобус]] за најдобар глумец во споредна улога за изведбата во ''[[Холивудленд]]'' (2006).
 
Режисерското првенче на Афлек, ''[[Исчезната без трага]]'' (2007), кое тој исто така го напишал, било добро прифатено. Негов втор режиран филм била криминалистичката драма ''[[Град на крадци]]'' (2010), во која тој исто така глумел. За политичкиот трилер ''[[Арго (филм)|Арго]]'' (2012), кој тој го режирал, Афлек добил [[Златен глобус]] и [[БАФТА|БАФТА награда]] за најдобар режисер, и Златен глобус, БАФТА и [[Оскар за најдобар филм]]. Во 2014 година, тој глумел во психолошкиот трилер ''[[Исчезната (филм)|Исчезната]]''. Во 2016 година, Афлек го играл [[Бетмен]] во суперхеројскиот филм [[Бетмен против Супермен: Зора на правдата]], и билиграл режисер,главна сценаристулога наво филмотсвојот четврти режиран филм, ''[[Закон на ноќта]]'', .
 
Affleck is the co-founder of the [[Eastern Congo Initiative]], a [[Grant (money)|grantmaking]] and [[advocacy]]-based nonprofit organization. He is also a stalwart member of the [[Democratic Party (United States)|Democratic Party]]. His younger brother is actor [[Casey Affleck]], with whom he has worked on several films including ''Good Will Hunting'' and ''Gone Baby Gone.'' Following high-profile relationships with [[Gwyneth Paltrow]] and [[Jennifer Lopez]], Affleck married [[Jennifer Garner]] in 2005. Affleck has two daughters and a son with Garner, from whom he separated in 2015.
 
== Детството и младост ==
Бен одеше со глумицата [[Гвинет Палтроу]], како и со глумицата и пејачката [[Џенифер Лопез]] ([[2002]] - [[2004]]) со која подоцна и настапи во два филма "[[Девојката од Џерси]]" и "[[Гигли]]", кои се прогласени за едни од најлошите филмови на годината. На снимањето на филмот "[[Daredevil]]" ја запознава [[Џенифер Гарнер]], со која стапува во брак во [[2005]] година. Истата година, добива и принова во семејството, ќерката Виолет Ен Афлек.
 
== Наводи ==
{{САД-глумец-никулец}}
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
{{Commons category|Ben Affleck}}
* {{IMDb name|255}}
* {{Allmovie name|426}}
* {{Twitter|benaffleck}}
* {{Facebook|benaffleck}}
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Родени во 1972 година]]
[[Категорија:Американски глумци]]
[[Категорија:Живи луѓе]]

Прегледник