Пастрмка: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 5 години
с
ситна поправка
сНема опис на уредувањето
с (ситна поправка)
}}
 
'''Пастрмка''' ({{науч|Salmo}}) — [[род (биологија)|род]] на [[риби]] од [[семејство (биологија)|семејството]] на [[пастрмки]]те (''Salmonidae'') каде спаѓаат пастрмките и лососите, од кои најпознати се [[охридска пастрмка|охридската пастрмка]] (''Salmo letnica''), [[речна пастрмка|речната пастрмка]] (''Salmo trutta''), [[атлантски лосос|атлантскиот лосос]] (''Salmo salar'') и други. Родот живее претежно во [[Европа]]. Само ареалот на атлантскиот лосос се протега до северните краишта на [[Северна Америка]]. Пастрмките и лососите од [[Тихи Океан|Тихиот Океан]] припаѓаат на друг род, наречен [[Куконосникуконосни]] (''Onchorhynchus'').
 
Бројот на посебни видови и подвидови во родот Пастрмки е спорен. Атлантскиот лосос и речната пастрмка се широко распространети видови, но највеќето други [[таксон]]и се [[ендемизам|ендемски]] на еден [[слив]] (тука спаѓаат [[охридска пастрмка|охридската пастрмка]] со подвидовите летница, струшка пастрмка, охридска белвица и тн).

Прегледник