Охридска пастрмка: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
| phylum = [[Хордати]]
| classis = [[Зракоперки]]
| ordo = [[ЛососовидниПастрмковидни]]
| familia = [[Лососи (фамилија)|ЛососиПастрмки]]
| genus = [[ПастрмкиПастрмка]]
| species = '''''Охридска пастрмка'''''
| binomial = ''Salmo letnica''
(''Karaman, 1924'')
}}
 
'''Охридска пастрмка''' ({{науч|Salmo letnica}}) — [[ендемизам|ендемска]] слатководна риба што живее во [[Охридско Езеро|Охридското Езеро]], а припаѓа на фамилијатасемејството [[Лососи (фамилија)|Лососипастрмки]] (Пастрмки)те. Неколку локални називи се летница, струшка пастрмка, охридска белвица. Максималната должина се движи од 25 до 60 cmсм, а максималната тежина едо 15,8 kgкг. Се мрести од март до мај.
 
== Подврсти ==

Прегледник