Разлика помеѓу преработките на „Стадион Фејенорд“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
(Целосно избришана страница)
с
Стадион на Фејенорд, ([[Холандски језик|хол.]] ''Feijenoord Stadion'')  попознат по прекарот Де Kuip (Када), е фудбалски стадион во Ротердам, Холандија. Тој била изграден во 1937 година, и бил именуван по градската област "Фејенорд" во Ротердам, додека фудбалскиот клуб Фејенорд, дури во 1973 година, го сменил своето име.
 
Стадионот во 1949 година имал капацитет од 64.000 седишта, до 69.000 седишта. Денес, капацитетот на стадионот е предвиден за 51.177 гледачи.
 
Стадионот го користи фудбалскиот клуб Фејенорд, еден од најсилните клубови во Холандија. Исто така, тој долго време бил дом стадион на холандската фудбалска репрезентација, како и домаќин на повеќе од 150 меѓународни натпревари, првиот од нив бил одигран против Белгија, на 2 мај, 1937 година Покрај тоа, рекордни девет УЕФА финални натпревари се одиграни на овој стадион. Последниот од нив, одигран во 2002 година, во финалето на Купот на УЕФА, каде Фејенорд (патем како домаќин) ја порази Борусија од Дортмунд со резултат од 3: 2.
 
Во 2000 година, на стадионот се одигра финалето на Европското првенство во фудвал одршано во Белгија и Холандија, каде што Франција ја порази Италија во продолженијата. [1]
 
Во моментов се дизајнира нов стадион за Фејенорд. Веќе го доби прекарот "De Nieuwe Kuip", иli Noviot De Kuip,при што ќе биде само неколку стотини метри од сегашниот стадион и ќе има капацитет од околу 80.000 до 100.000 седишта. [2]
13.283

уредувања

Прегледник