Стевчо Јакимовски: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
промена на фотографија
сНема опис на уредувањето
(промена на фотографија)
{{Инфокутија за личност
|име=Стевчо Јакимовски
|портрет=JakimovskiStevco Profuilna slika za Wikipedia.jpgJPG
|px=200п
|опис=Градоначалник на Општина Карпош
Функцијата градоначалник на [[општина Карпош]], Стевчо Јакимовски ја вршел во периодот од 2000 до 2003 година, а потоа во 2009 година, повторно е избран за градоначалник на општина Карпош. За време на неговиот мандат како градоначалник, општина Карпош е прогласена за најпосакувана дестинација за живеење, според анкетата на [[ЦИА]] спроведена во декември 2011 година. Исто така општината е прогласена за општина со највисока транспарентост (во 2010 година од страна на Форум Аналитика), општина со најголема социјална инклузија (од страна на Институтот „Евро Балкан“ во 2010 година), најтранспарентна општина меѓу 12 општини во државата (од фондацијата ФИООМ и ЦРЛД за периодот 2011-2012), а [[општина Карпош]] стана единствена општина-членка на Европското тело за хигиенски инженеринг и дизајн (EHEDG), кое се грижи за контролата и безбедноста на храната во градинките на територијата на целата општина.
 
Во 2013 година, Стевчо Јакимовски формира своја политичка партија Граѓанска опција за Македонија ([[ГРОМ]]), со која првпат настапува на [[Македонски претседателски избори (2014)|претседателските избори]] во 2014 година, како и на предвремените [[Македонски парламентарни избори (2014)|парламентарни избори во 2014 година]].
 
== Награди и признанија ==

Прегледник