Стевчо Јакимовски: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
средување
сНема опис на уредувањето
(средување)
{{Инфокутија за личност
{{Внимание}}
[[Податотека:Jakimovski.jpg|mini|right|thumb|Стевчеиме=Стевчо Јакимовски]]
|портрет=Jakimovski.jpg
'''Стевче Јакимовски''' (р. [[27 август]] [[1960]] во с. [[Подржи Коњ]], [[Кривопаланечко]]) — политичар од партијата [[ГРОМ]] и градоначалник на [[Општина Карпош]].
|px=200п
|опис=Градоначалник на Општина Карпош
|наставка=
|роден-дата={{роден на|27|август|1960}}
|роден-место={{роден во|Подржи Коњ}}, [[Македонија]]
|починал-
|починал-
}}
'''СтевчеСтевчо Јакимовски''' (р. [[27 август]] [[1960]] во с. [[Подржи Коњ]], [[Кривопаланечко]]) — политичар од партијата [[ГРОМ]] и градоначалник на [[Општина Карпош]].<ref>[http://www.karpos.gov.mk/page/gradonacalnik Официјална страница]</ref>
 
==Биографија==
Дипломирал на [[Економски факултет - Скопје|Економскиот факултет во Скопје]] во 1987 година. Бил волонтер, новинар во спортската редакција на Радио Скопје, јануари-јуни 1988 година, потоа во информативно-политичката редакција на втората програма на Радио Скопје, јуни-октомври 1988 година. Потоа, од октомври 1988 година до мај 1990 година бил стручно-политички работник во Претседателството на младина на Југославија.
 
ДипломиралПо дипломирањето на [[Економски факултет - Скопје|Економскиот факултет во Скопје]] во 1987 година., БилСтевчо волонтер,Јакимовски волонтирал како новинар во спортската редакција на Радио Скопје, јануари-јуни 1988 година, потоаи во информативно-политичката редакција на втората програма на [[Радио Скопје, јуни-октомври 1988 година. Потоа, од октомври 1988 година до мај 1990 година бил стручно-политички работник во Претседателството на младина на Југославија]].
 
==Политичка кариера==
Стевчо Јакимовски влегува во водите на политиката во 1988 година, како стручно-политички работник во Претседателството на младина на Југославија.
Од 1990 година е приватен стопанственик, а од јануари 1992 година станал директор на Катланово-Турс.
Во периодот од 2000 до 2003 година ја извршува функцијата градоначалник на општина Карпош. Од 7 ноември 2003 година ја извршува функцијата министер за [[Министерство за економија на Република Македонија|економија]], по што, во декември 2004 година, доаѓа на местото [[Министерство за труд и социјална политика на Република Македонија|министер за труд и социјална политика]]. По завршувањето на мандатот, Јакимовски е претседател на Управниот одбор на Штедилницата „Можности“. Од 2009 година повторно ја извршува функцијата градоначалник на општина Карпош. На локалните избори добива уште еден мандат како градоначалник на општина Карпош. На овие избори тој излегува од редовите на СДСМ и преминува со СНСМ. Потоа формира и своја политичка партија [[ГРОМ]], која во коалиција со СНСМ,Сојуз на Титови леви сили,ПСД и ЛПМ настапува на претседателските 2014 и предвремените парламентарни избори 2014. На претседалските избори настапуваат со кандидатот за претседатл Зоран Поповски кој освојува околу 30 000 гласови, а на предверемите парламентарни добива и свој пратеник во Собранието на РМ од првата изборна единица.
 
== Во спортот ==

Прегледник