Разлика помеѓу преработките на „Данска“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 62 бајти ,  пред 4 години
с
Пред населувањето на скандинавците, Данска била населена со [[Келти]]те. Најстарото данско писмо потекнува од околу [[7 век]] кога настанала и нова рунска [[азбука]]. Најстариот град [[Риба(град)|Рибе]], датира од [[810]] година. Се до [[11 век]], Данците биле познати како [[Викинзи]] заедно со Норвежаните и Швеѓаните, кои во тоа време колонизирале, напаѓале и тргувале со многу делови од Европа. Многу иследувачи тврдат дека токму [[Викинзи]]те се оние кои за прв пат пристигнале до [[Америка]] и дека всушност тие први ја откриле, патувајќи преку [[Скандинавија]] до [[Исланд]] преку [[Гренланд]] до [[Америка]]. Во различно време, Данска владееле со големи делови на [[Англија]] и [[Ирска]], [[Норвешка]], [[Шведска]], [[Финска]], [[Исланд]] и [[Франција]], делови од [[Нормандија]] и Девствените Острови, делови од [[Балтичко Море|Балтичкото Море]], на пример Естонија и Латвија, и денешна [[Германија]]. Сојузот со норвешка бил раскинат во [[1814]] година кога [[Норвешка]] влегла во сојуз со [[Шведска]], кој траел до [[1905]] година.
 
=== Уставна монархија (1849–денес) ===
На 5 јуни [[1849]] година Данска станала [[уставна монархија]]. По ''Втората Шлесвишка војна'' од [[1864]] година, каде била принудена да и ја отстапи покраините Холштајн и [[Шлезвиг]] на [[Прусија]], во Данска била прогласена политичка неутралност поради кое во текот на [[Прва Светска војна|Првата Светска војна]] не учествувала. По војната и поразот на [[Германија]], на Данска и било понудено враќање на Шлезвиг-Холштајн, но таа тоа го одбила. Во [[1920]] година северната третина на Шлезвиг и била вратена на Данска. Во текот на [[Втора светска војна|Втората Светска војна]], и покрај неутралноста таа била нападната од [[Германија]] во [[1940]] година и окупирана. По војната таа била една од основачите на [[НАТО]] а во 1973 година се приклучила кон [[Еврпска економска заедница|Еврпската економска заедница]] покасно наречена [[Европска унија]].
 

Прегледник