Фобос: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 74 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Месечини на Марс користејќи го HotCat)
сНема опис на уредувањето
'''Фобос''' е еден од двата природни сателити на [[Марс]]. Го открил американскиот астроном Асаф Хол на 18 август 1877 год. Името го добил по придружникот на богот [[Марс (бог)|Марс]], Фобос, и означува страв. Овој сателит има неправилна форма и нема атмосфера.
 
== Поврзано ==
== Видете исто така ==
* [[Дејмос]], другиот сателитдругата месечина на Марс
* [[Мисија Фобос„Фобос“]]
 
{{Месечини на Земјата, Марс и астероидите}}
{{Сончев систем}}
 

Прегледник