Разлика помеѓу преработките на „Ени Џамп Канон“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 213 бајти ,  пред 4 години
основно подредување
(основно подредување)
|caption = Ени Џамп Канон во 1922
|birth_date = {{birth date|1863|12|11|df=y}}
|birth_place = [[Довер, (Делавер)|Довер]], [[Делавер]], [[САД]]<ref>Reynolds, p. 18</ref>
|death_date = {{death date and age|1941|4|13|1863|12|11|df=y}}
|death_place = [[Кембриџ, Масачусестс|Кембриџ]], [[Масачусетс]], САД
|doctoral_students =
|known_for = [[Ѕвездена класификација]]
|influences = [[Сара Францис Витинг]], американска физичарскафизичарка и астроном
|influenced =
|prizes = [[Медал Хенри Дрејпер]] (1931)
}}
 
'''Ени Џамп Канон''' — [[Американци|американски]] [[астроном]] позната поспоред создавањето на [[ѕвездена класификација|ѕвездената класификација]]. Тоа бил прв сериозен чекор да се класифицираат голем број [[Ѕвезда|ѕвезди]] по нивната [[температура]].
 
==Биографија==
Ени е родена во [[Довер, (Делавер)|Довер]] во [[САД]]. Била најастаранајстара од трите сестри. Татко ѝ Вилсон се занимавал со градење бродови, а нејзината мајка Мери била домаќинка. Таа ја научила Ени за [[Соѕвездие|соѕвездијата]]. Ени патела од [[грозница|грозници]], заради што подоцна во текот на животот го изгубила [[слух]]от. Таа никогаш немала сопруг и деца.
 
Ени била студент, а посебно иѝ одела [[математика]]та. Во 1808 година повикана е во колеџот во Масачусетс каде што студирала [[физика]] и [[астрономија]]. Во 1884 година дипломирала и се вратила во својата куќа во [[Делавер]]. Ени исто така се занимавала со [[Фотографија|фотографии]]. Во 1892 година тргнала на пат во [[Европа]] со цел фотографиралада фотографира разни сцени, кога се вратила во САД нејзините најубави фотографии биле објавени во разни списанија.
 
== Поврзано ==
{{наводи}}
 
{{Нормативна контрола}}
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Канон, Ени Џамп}}
[[Категорија:Астрономија]]
[[Категорија:Американски астрономи]]
[[Категорија:Родени во 1863 година]]

Прегледник