Прејди на содржината

Петок: Разлика помеѓу преработките

Додадени 364 бајти ,  пред 6 години
дополнување, викификација
[проверена преработка][проверена преработка]
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(дополнување, викификација)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Петок''' е петтиот [[ден]] во [[седмица]]та, кој се наоѓа помеѓу [[сабота]] и [[четврток]]. Во културите коишто за прв ден во седмицата ја земаат [[недела]], петок е шестиот ден во седмицата. Во [[Христијанство|христијанската религија]], петок се смета за свет ден, односно ден пред воскреснувањето на [[Исус Христос]].
 
==Петок како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Петок, 13-ти“ - кус расказ на македонскиот писател [[Драган Георгиевски]] од [[2013]] година.<ref>Драган Георгиевски, ''Метаморфузија'', Темплум, Скопје, 2013.</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Денови од седмицата}}