Разлика помеѓу преработките на „Извршен совет на Собранието на Македонија од 1986“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
 
 
== Реконструкции на Извршниот совет ==
На [[27 април]] [[1989]] година на местото на Срѓан Керим и Владо Камбовски во Извршниот совет се избрани [[Борис Рикаловски]] и Јанко Обочки.<ref>[http://www.slvesnik.com.mk/Issues/816B74C01ACB4E61A8F270C25088C6FB.pdf Службен весник на Социјалистичка Република Македонија 18/1989, 11 стр.]</ref>
 
На [[28 септември]] [[1990]] година на местото на генерал-мајор Зоран Костовски за секретар за народна одбрана е избран полковник [[Ристо Дамјановски]].<ref>[http://www.slvesnik.com.mk/Issues/23D02355934A41AAB5DAF9736825EEE0.pdf Службен весник на Социјалистичка Република Македонија, 31/1990, 24 стр.]</ref>
 
Следниот месец, на [[26 октомври]] [[1990]] година Борис Рикаловски е разрешен од функцијата секретар за односи со странство.<ref>[http://www.slvesnik.com.mk/Issues/B23EEA5832614964982292FD70011DFB.pdf Службен весник на Социјалистичка Република Македонија, 36/1990, 21 стр.]</ref>
 
== Наводи ==
6.248

уредувања

Прегледник