Разлика помеѓу преработките на „Муртино“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземен 1 бајт ,  пред 3 години
с
Отстрането уредувањето на Vk 1 (разговор), вратено на последната верзија на Zeko 15
с (Отстрането уредувањето на Vk 1 (разговор), вратено на последната верзија на Zeko 15)
| име=Муртино
| општина=[[Општина Струмица]]
| популација=26702209
| поштенски број=2432
| надморска височина=196
== Демографија ==
 
Според последниот попис на населението на Македонија од 20162002 година, селото има 2.670209.Следува табела на националната структура на населението<ref>http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.</ref>
 
{| border=1 cellspacing=0 cellpadding=2
|-
| [[Македонци]]
| 2 656203
|-
| [[Турци]]
|-
| [[Власи]]
| 120
|-
| [[Срби]]
|-
| Други
| 04
|-
|}

Прегледник