Разлика помеѓу преработките на „Осман I“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 162 бајти ,  пред 4 години
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
== Значење ==
[[File:Türbe of Osman I, Bursa.jpg|thumb|десно|250px|Гробот на Осман I]]
[[Податотека:Sultan Osman Gazi Khan I.jpg|thumb|десно|250px|Разгледница со ликот на султан Осман Кан Гази I]]
Осман починал во [[1326]] година во [[Согут]]. Негов наследник станал неговиот син [[Орхан I]]. Посмртно ја добил титулата Гази, односно свет исламски војник од страна на своите наследници. Во времето кога новиот султан се качил на престолот, неговите поданици го благословиле со зборовите ''Да бидеш голем како Осман''. Желбата на Осман била да почива во новата престолнина Бурса. Денеска неговиот мавзолеј ([[турбе]]) претставува голема атракција за туристите.
 
За разлика од неговиот татко пред него, Осман оставил на својот син независна држава. Неизвесно е дали ковањето на монети и изрекувањето на молитви во домот на Осман, знаците за независност, започнало во последните години од владеењето на Осман или во почетокот на владеењето на неговиот син<ref>http://www.answers.com/topic/osman-i</ref>. Сепак, од времето на неговата смрт Осман создал независна држава која не била под влијание ниту на Византија ниту на Монголија. Препознавајќи ја слабоста на Византија, Осман своите напади ги насочил кон стекнување на територии на сметка на Византија.
 
Од клучно значење за опстанок на неговата држава било неговата способност да привлече војници кои биле во голема мера мотивирани да војуваат против ''христијанските неверници''.
 
== Тестамент ==

Прегледник