Разлика помеѓу преработките на „Либрвил“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 287 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с
{{Infobox settlement
|official_name = Либрвил<br />Libreville
|image_skyline = Libreville1File:Libreville.jpg
|imagesize = 300px
|image_caption =
|image_shield = Armoiries de la ville de Libreville.jpg
|image_map =
|mapsize = 150px
|map_caption = Map of the Gabon showing Libreville.
|pushpin_map = Gabon<!-- the name of a location map as per http://en.wikipedia.org/wiki/Template:Location_map -->
|pushpin_label_position =bottom
|pushpin_mapsize =300
|pushpin_map_caption =Location in Gabon
<!-- Location ------------------>
|coordinates_region = GA
|subdivision_type = Држава
|subdivision_name = [[Податотека:Flag of Gabon.svg{{flag|25px]] [[Габон]]Gabon}}
|subdivision_type1 = Округ[[Покраини во Габон|Покраина]]
|subdivision_name1 = Либрвил[[Естуар (покраина)|Естуар]]
|subdivision_type2 = [[Департмани во Габон|Департман]]
|leader_title = Градоначалник
|subdivision_name2 = Либрвил
|leader_name = [[Жан-Франсоа Нтутуме Емане]]
|population_as_ofleader_title = 2005Mayor
|leader_name = [[Роуз Кристиане Осука Рапонда]] ([[Демократска партија на Габон|ДПГ]])
|population_total = 578156
|population_as_of = 2013 census
|population_total = 578156703904
|area_total =
|TotalArea_sq_mi =
|longs =0
|longEW =E
|website = {{URL|www.libreville.ga}}}}
}}
 
[[Image:Chancery.jpg|thumb|250px|Амбасадата на [[САД]] во Либрвил]]
'''Либрвил''' (француски: ''Libreville'') е главниот град на [[африка]]нската држава [[Габон]]. Либрвил има население од околу 578.156 жители и воедно е најголем град во државата. Градот се наоѓа на реката [[Комо (река)|Комо]], во близина на [[Гвинејскиот Залив]]. Либрвил е еден од главните центри за трговија со дрво.
 

Прегледник