Разлика помеѓу преработките на „Демократска армија на Грција“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
}}
'''Демократската Армија на Грција''' ([[грчки јазик|грчки]]: ''Δημοκρατικός Στρατός Ελλάδας'') била армија учесник во [[Граѓанска војна во Грција|Граѓанската војна во Грција]] ([[1945]]-[[1949]]). Демократската армија на Грција била под команда на [[Комунистичка Партија на Грција|Комунистичката Партија на Грција]] и се борела за воспоставување на комунистички режим на народна демократија во [[Грција]] под покровителство на [[СССР]]. Армијата броела 35.000 војници од кои 20.000 биле регрутирани од [[Егејска Македонија]], од кои 14.000 биле етнички [[Македонци]].
[[Податотека:DAG, borci.jpg|мини|Борци на ДАГ]]
 
== Формирање на ДАГ ==
[[Податотека:ДАГ.jpg|десно|мини|Бунтовници на ДАГ|200px]]

Прегледник