Разлика помеѓу преработките на „Кварк“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземен 1 бајт ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
 
 
[[Омега минус|ω-минус]], барион составен од три чуден кварка, е класчен пример од потребата за својството наречено "боја" при опишувањето на честиците. Бидејќи кварковите се [[фермион]]и со спин од 1/2, тие мора да се покоруваат на [[ПаулиевПаулиево принципначело|ПаулиевиотПаулиевото принципначело на исклучување]] и неможатне можат да постојат во идентични состојби. Значи, во честица со три чудни кварка, својството по кое тие се разликуваат мора да биде способно да има барем три различни вредности.
 
=== „Волшебен“ кварк ===

Прегледник