Разлика помеѓу преработките на „Бран“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 459 бајти ,  пред 3 години
→‎WKB метод: дополнување
(поправка на правопис)
(→‎WKB метод: дополнување)
 
Во нееднообразна средина, во која брановиот број ''k'' може да зависи како од местоположбата така и од фреквенцијата, фазниот поим ''kx'' се заменува со интегралот на ''k''(''x'')''dx'', според [[WKB метод]]от. Ваквите нееднообразни подвижни бранови се често присутни во многу физички проблеми, како што е и механиката кај [[полжав (уво)|полжавот]] во увото и брановите кај јажиња кои висат.
 
==Бранот како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Мојот бран“ (''My wave'') - песна на американската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Саундгарден]]“ (''Soundgarden'') од [[1994]] година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=bnWyYqr93PY YouTube, Soundgarden - Superunknown (Full Album) HD (пристапено на 8.1.2017)]</ref>
 
== Поврзано ==

Прегледник