Разлика помеѓу преработките на „Грчка граѓанска војна“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
с
|commander2=[[File:DSE badge.svg|14px]] [[Маркос Вафијадис]] <br>[[File:DSE badge.svg|14px]] [[Никос Захаријадис]]
}}
[[Податотека:DAG, naslovna na spisanie.jpg|мини|Насловна на списание за ДАГ, 1949]]
'''Граѓанската војна во Грција''' ([[грчки јазик|грчки]]: ''Ελληνικός εμφύλιος πόλεμος'' [елиникос емфилиос полемос]) е една од првите воени конфликти кој се случиле во периодот по завршувањето на [[Втората светска војна]], кој траел од [[1946]] до [[1949]] година. Победата над [[комунизам|комунистите]] било благодарение на идното грчко членство во [[НАТО]], како и големата подршка што во тоа време и ја давала [[САД]] на [[Грција]]. Ова всушност претставува и започнување на [[Студена војна|Студената војна]] од страна на истокот и западот предводени од различните системи на владеење.
 

Прегледник