Разлика помеѓу преработките на „Верверици“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 92 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
с
| familia = '''Sciuridae'''
| familia_authority = [[Јохан Фишер фон Валдхајм|Fischer de Waldheim]], 1817
| subdivision_ranks = ПодфамилииПотсемејства и племиња
| subdivision =
* Подфамилијапотсем. [[Ratufinae]]
* Подфамилијапотсем. [[Sciurillinae]]
* Подфамилијапотсем. [[Sciurinae]]
** Племеплеме [[Sciurini]]
** Племеплеме [[Pteromyini]]
* Подфамилијапотсем. [[Callosciurinae]]
** Племеплеме [[Callosciurini]]
** Племеплеме [[Funambulini]]
* Подфамилијапотсем. [[Xerinae]]
** Племеплеме [[Xerini]]
** Племеплеме [[Protoxerini]]
** Племеплеме [[Marmotini]]
и видете во текстот.
}}
'''ВерверицитеВерверици''' ({{lang-la|Sciuridae}}) се фамилија[[семсјтво на(биологија)|семејство]] цицачи од редот на [[глодари]]те. Во фамилијата на верверицинеа припаѓаат животни кои се различни по својот изглед и начин на живеење, обединети со нивното заедничко потекло и сличноста во [[Анатомија|анатомската]] градба.
 
== Надворешен изглед ==
[[Податотека:Goldmantelziesel.jpg|десно|мини|250п|[[Златномантиеста стоболка]] (''Spermophilus lateralis'')]]
[[Податотека:Marmot in France.jpg|десно|мини|250п|[[Алпски мрмот]], ''Marmota marmota''.]]
Денешните верверици се поделени во 5 подфамилиипотсемејства, со околу 50 родови и близу 280 видови. Најстариот [[фосил]] од верверица, ''Hesperopetes'', датира од доцниот [[еоцен]] (пред околу 40—35 милиони години) и е сличен на денешните летачки верверици.<ref>Emry, R.J. and Korth, W.W. 2007. A new genus of squirrel (Rodentia, Sciuridae) from the mid-Cenozoic of North America. Journal of Vertebrate Paleontology 27(3):693–698.</ref>
 
* [[Основа (еволуција)|Основен]] и ''[[incertae sedis]]'' таксон Sciuridae (сите фосилни)
** ''[[Sinotamias]]''
** ''[[Vulcanisciurus]]''
* Подфамилијапотсем. [[Cedromurinae]] (фосилна)
* Подфамилијапотсем. [[Ratufinae]] – источни џиновски верверици (1 род, 4 видови)
* Подфамилијапотсем. [[Sciurillinae]] – неотропска пигмејска верверица ([[монотипна]])
* Подфамилијапотсем. [[Sciurinae]]
** Племеплеме [[Sciurini]] – верверици кои живеат на дрвја (5 родив, околу 38 видови)
** Племеплеме [[Pteromyini]] – вистински летачки верверици (15 родови, околу 45 видови)
* Подфамилијапотсем. [[Callosciurinae]] – азиски орнатни верверици
** Племеплеме [[Callosciurini]] (13 родови, близу 60 видови)
** Племеплеме [[Funambulini]] палмини верверици (1 род, 5 видови)
* Подфамилијапотсем [[Xerinae]] – приземни верверици
** Племеплеме [[Xerini]] – бодликави верверици (3 родови, 6 видови)
** Племеплеме [[Protoxerini]] (6 родови, околу 50 видови)
** Племеплеме [[Marmotini]] – приземни верверици, мрмоти, бурундуки, прериски кучиња итн. (6 родови, околу 90 видови).
 
==Верверицата како тема во уметноста и во популарната култура==

Прегледник