Прејди на содржината

19 ноември (починале): Разлика помеѓу преработките

дополнување
[проверена преработка][проверена преработка]
(дополнување)
(дополнување)
|valign="top" align="right"|[[1855]] 
|[[Михај Верешмарти]] — [[Унгарија|унгарски]] [[поет]].
|-
|valign="top" align="right"|[[1942]] 
|[[Бруно Шулц]] — полски писател.
|-
|valign="top" align="right"|[[2014]] 
|[[Мајк Николс]] — [[САД|американски]] филмски [[режисер]], познат по филмовите „Дипломец“„[[Дипломец (филм)|Дипломец]]“ и „Кој„[[Кој се плаши од Вирџинија Вулф (филм)|Кој се плаши од Вирџинија Вулф“Вулф]]“.
|-
|}