Океаниди: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 3 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
(+ фото)
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Les Oceanides Les Naiades de la mer.jpg|мини350px|thumb|десно|Океаниди, [[Гистав Дор]], слика од 1860-те години]]
'''Океаниди''' ({{lang-el|Ωκεανις, Ωκεανιδες}}) според [[старогрчка митологија|старогрчката митологија]] биле [[нимфа|нимфи]], ќерки на [[титани|титанот]] [[Океан (бог)|Океан]]. Ова е тврдење на [[Хомер]] шо е запишано во неговите [[химна|химни]]. Според [[Есхил]], [[Аполодор од Атина]], [[Хигин]] и [[Хесиод]], нивна мајка била божицата [[Тетија]].<ref name="теои">[http://www.theoi.com/Nymphe/Okeanides.html -{theoi.com: Okeanides}-]</ref>
 

Прегледник