Разлика помеѓу преработките на „Ени Џамп Канон“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Починати во 1941 година користејќи го HotCat)
|field =
|work_institutions =
|alma_mater = [[Колеџ Велсли]], [[КолеКолеџ Весли]] (Академија Вилмингтон), [[Колеџ Редклиф]]
|doctoral_advisor =
|doctoral_students =
 
==Биографија==
Ени е родена во [[Довер, Делавер|Довер]] во [[САД]]. Била најастара од трите сестри. Татко ѝ Вилсон се занимавал со градење бродови, а мајканејзината имајка Мери била домаќинка. Таа ја научила Ени за [[Соѕвездие|соѕвездијата]]. Ени патела од [[грозница|грозници]], што подоцна во текот на животот го изгубила [[слух]]от. Таа никогаш немала сопруг и деца.
 
Ени била студент, а посебно и одела [[математика]]та. 1808 година повикана е во колеџот во Масачусетс каде што студирала [[физика]] и [[астрономија]]. Во 1884 дипломирала се вратила во својата куќа во [[Делавер]]. Ени исто така се занимавала со [[Фотографија|фотографии]]. Во 1892 тргнала на пат во [[Европа]] со цел фотографирала разни сцени, кога се вратила во САД нејзините најубави фотографии биле објавени во разни списанија.
 
== Поврзано ==
* [[Дрејперов каталог на ѕвезди]]
 
== Наводи ==

Прегледник