Разлика помеѓу преработките на „Полинезија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 6 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
 
== Острови ==
[[Податотека:Moorea baie cook.JPG|thumb|300px|Мореа[[Мореја]], Француска Полинезија.]]
Следните острови и островски групи се сметаат за дел од Полинезија. Некои острови од Меланезија и Микронезија се културно и антрополишки се сметаат за полинезиски.
 

Прегледник