Разлика помеѓу преработките на „Полинезија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 39 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
с
[[Податотека:Pacific Culture Areas.jpg|thumb|right|300px|Карта на Полинезија.]]
[[Податотека:Polynesian Migration mk.svg|thumb|right|300px|Карта на историските правци на [[преселба]] во Полинезија.]]
'''Полинезија''' — регион во [[Океанија]]. Името на регионот епотекнува оод [[старогрчки зборовијазик|старогрчко]] штопотеклои во преводбуквално значи „многу острови“. Самиот регион е составен од повеќе од 1000 острови распоредени во централниот и јужниот дел од [[Тихиот Океан]]. Луѓето кои живеат во овој регион географски се нарекуваат [[Полинезијци]] и споделуваат голем број сличности.<ref name=trh>{{цитирана книга
|url=http://www.nzetc.org/tm/scholarly/tei-BucViki-t1-body-d1-d7.html
|work=NZ Electronic Text Centre, Victoria University, NZ Licence CC-BY-SA 3.0
|isbn=
|accessdate=2 март 2010
}}</ref> ТерминотПоимот „Полинезија“ бил за првпрвпат пате употребен во [[1756]] година од францускиот писател Шарл де Брос.
 
== Острови ==

Прегледник