Разлика помеѓу преработките на „Ени Џамп Канон“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
(нова страна)
 
{{внимание}}
{{викификација}}
 
Ени Џамп Канон била амерички астроном позната по создавањето ѕвездена класификација. Тоа бил прв сериозен чекор да се класифицираат голем број ѕвезди по нивната температура.
 
Ени била студент, апосебно и идела математика. 1808 година повикана е во колеџот во Масачусетс каде што студирала физика и астрономија. 1884 дипломирала и се вратила во својата куќа во Делавер. Ени исто така се занимавала со фотографии. 1892 тргнала на пат по Европа да би фотографирала разни сцеи, кога се вратила во САД нејзините најубави фотографии биле објавени во една од денешни најчитани магазини.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{СЗР}}

Прегледник