Прејди на содржината

Тувалу: Разлика помеѓу преработките

Одземени 7 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Tuvaluwoman1894.jpg|thumb|right|150px|Жена од Тувалу од 1894]]
 
Населението на Тувалу се зголемило двојно после периодот од [[1980]]. Народот во Тувалу е воглавно од полинезиско потекло, додека околу 4% се [[микронезици]]. 97% од [[ТувалуанциТувалци]]те се припадници на [[Црква на Тувалу|Црквата на Тувалу]], главна протестантска црква во земјата. [[Тувалски јазик|Тувалскиот јазик]] се зборува од скоро сите на островите и е официјален јазик. Покрај него и [[англиски]]от е официјален јазик но не е користен за секојдневна употреба. Парламентот и државната управа се на тувалски.
 
== Култура во Тувалу ==
 
Традиционалната храна на Тувалу е [[пулака]], [[морски плодови]], [[банана|банани]], [[кокос]]ови ореви и [[Свиња|свинско]] месо.
 
 
== Наводи ==