Тувалу: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 29 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
|image_coat = Coat of arms of Tuvalu.svg
|image_map = LocationTuvalu.png
|national_motto = {{lang|tvl|''„Tuvalu mo te Atua“''}}{{spaces|2}}<small>([[тувалуанскитувалски јазик|тувалуанскитувалски]])<br />„Тувалу за Семоќниот“</small>
|national_anthem = {{lang|tvl|''[[Tuvalu mo te Atua]]''}}{{spaces|2}}<small>(тувалуанскитувалски)<br />''Тувалу за Семоќниот''</small>
|royal_anthem =
|official_languages = [[Тувалуанскитувалски јазик|Тувалуанскитувалски]], [[Англискианглиски јазик|англиски]]
|demonym =
|capital = [[Фунафути]]
'''Тувалу''' — [[Полинезија|полинезиска]] [[островска држава]] во [[Тихи Океан|Тихиот Океан]] на полпат помеѓу [[Хаваи]]те и [[Австралија]], јужно од [[Екватор|екваторот]] и во близина на [[Кирибати]].
 
Се состои од девет [[корал]]ни [[атол]]и од кои осум се населени, од каде доаѓа името на земјата, кое на [[тувалуанскитувалски јазик]] значи „Осум стојат заедно“. Со исклучок на [[Ватикан]], тоа го има најмалиот број на жители помеѓу независните нации. Тувалу порано беше познат како '''Елисови Острови'''.
 
Поради нивната мала висина (макс. 5 метри), островите кои ја сочинуваат оваа нација се загрозени од било каков [[пораст на морското ниво]]. Населението може ќе се евакуира во текот на следните децении во [[Нов Зеланд]], или [[Ниуе]], мал пацифички [[остров]] (автономен, но поврзан со Нов Зеланд), што не е загрозен од порастот на морското ниво, но има население во опаѓање.
== Етимологија ==
 
Името на Тувалу доаѓа од [[Тувалуанскитувалски јазик|тувалуанскиоттувалскиот јазик]] и значи „осум заедно“ бидејќи од вкупно девет острови, осум биле населени.
 
== Историја ==
[[Податотека:Tuvaluwoman1894.jpg|thumb|right|150px|Жена од Тувалу од 1894]]
 
Населението на Тувалу се зголемило двојно после периодот од [[1980]]. Народот во Тувалу е воглавно од полинезиско потекло, додека околу 4% се [[микронезици]]. 97% од [[Тувалуанци]]те се припадници на [[Црква на Тувалу|Црквата на Тувалу]], главна протестантска црква во земјата. [[ТувалуанскиТувалски јазик|ТувалуанскиотТувалскиот јазик]] се зборува од скоро сите на островите и е официјален јазик. Покрај него и [[англиски]]от е официјален јазик но не е користен за секојдневна употреба. Парламентот и администрацијатадржавната управа се на тувалуанскитувалски.
 
== Култура во Тувалу ==
== Наводи ==
{{наводи}}
 
 
== Поврзано ==
* [[Фунафути]]
* [[ТувалуанскиТувалски јазик]]
* [[Полинезија]]
* [[Океанија]]
 
== Надворешни врски ==
; Друго
* [http://video.google.com/videoplay?docid=-718005131650473308 Paradis Perdus: Les derniers jours de Tuvalu (дел од документарец)]
* [http://outside.away.com/outside/features/200212/200212_tuvalu_1.html ТувалуанскаТувалската стратегија за справување со морското ниво]
* [http://www.sopac.org/data/virlib/PR/PR0109.pdf SOPAC соработува со Тувалу за одбраната]
* [http://www.pbs.org/frontlineworld/rough/2005/12/tuvalu_that_sin_1.html Тувалѕ: Тоа потонувачко чувство]
* [http://www.alofatuvalu.tv Ефекти на климатските промени во Тувалу]
* [http://www.ipsnews.net/news.asp?idnews=38695 Средина: Малото Тувалу се бори за неговиот буквален опстанок]
* [http://www.thesinkingoftuvalu.com/ Потонувањето на Тувалу]{{Океанија}}
 
== Видете исто така ==
* [[Фунафути]]
* [[Тувалуански јазик]]
* [[Полинезија]]
* [[Океанија]]
 
{{Океанија}}
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Тувалу|* ]]
[[Категорија:Држави во Океанија]]

Прегледник