Разлика помеѓу преработките на „Брза храна“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 3 бајти ,  пред 4 години
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
 
Модерната рекламна брза храна најчесто е прозиведена на високо ниво и е поготвена во модерната индустрија, односно на високо ниво со стандардизирани состојки и стандардизирани готвачки и производни методи. Најчесто се пакуваат на брзина во хартии, ќеси или во пластична хартија за пакување, при што се намалува цената.
Во најголем број раководења со брзата храна, артиклите во менито генерално се направени од произведени состојки подготвени со главната опрема за состојки и тогаш пренесени до индивидуални продавници каде што се подгреваат, се готват (најчесто со [[микробранова печка]] или пржење) или се собираат за мал период на време. Овој процес обезбедува постојано ниво на квалитетен прозивод, а воедно претставува и клуч за способноста да ја пренесуваш нарачката брзо до нарачателот, а со тоа да го елиминираш трошокот за труд и опрема во самостојните продавници.
 
Поради брзиот нагласок за рекламите, еднаквоста и ниската цена, производите на брзата храна најчесто се направени од состојки формулирани да постигнат одреден вкус и густина, како и да обезбедат свежина.
Понекогаш пржениот компир е сервиран со различни комбинации на сосови, најчесто тие се: мајонез, (не)зачинет кечап и исецкан кромид ; мајонез со сос од кикиритки (понекогаш и со кечап и исецкан кромид). Месото е некаков вид пржено месо; ова вклучува frikandel (фрикандел- тенко пржено месо со миксиран сос) и крокети (пржено поховано месо).
 
Во Португалија, има неколку видови на локална брза храна и специјализирани ресторани за ваквиот вид на кујна. Едно од најпопуларното јадење е познатото „франго асадо“ (пилешко на скара претходно маринирано), „еспетада“ (сочна мисирка или свинско месо на две стапчиња) и „бифанас“ (свински котлети со специфичен сос сервирани како сендвич). Ваков вид на храна честопати е сервиран со пржен компир, некои меѓународни синџири почнаа да се појавуваат како специјализирани во некои од типичните португагалски јадења како што е Nando’s (Нандос) .
 
==Бизнис==

Прегледник