Наша ера: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 130 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 53 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q159791 (translate me))
Нема опис на уредувањето
'''Наша ера''' или скратено '''н.е.''' ({{lang-la|Anno Domini}}, кратенки - '''AD''' или '''A.D.'''; {{lang-en|Common/Current Era}}, кратенка '''CE''') како и изразот '''пред наша ера''' ({{lang-en|Before Christ}} и скратено '''BC''' или '''B.C.''' или ''Before the Common/Current Era'' и скратено '''BCE''') се ознаки за одредување на годините користени од [[Јулијански календар|Јулијанскиот]] и [[Грегоријанскиот календар]].
 
Поделбата е направена според раѓањето на [[Исус Христос]], при што со ''н.е.'' се обележуваат годините после започнувањето на оваа ера, а со ''п.н.е.'' годините пред тоа.
Анонимен корисник

Прегледник