Разлика помеѓу преработките на „Пиштол“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 1 бајт ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
[[Податотека:CZ 999 Skorpion with custom made grips.jpg|десно|мини|[[CZ 99999]], полуавтоматски пиштол]]
'''Пиштол''' е мало огнено оружје конструирано да се ракува со една рака. Името можеби го добил по градот Пистој во [[Италија]], каде што рачните пиштоли биле направени најрано во XV век. Бил изворно оружје на коњаницата. Автоматските пиштоли имаат механизам што се подвижува со повратната енергија, која доаѓа од полнењето во магацинот (лежиштето на куршумот) пред цевката.<ref>''Британика Енциклопедиски Речник''. Топер, МПМ, 2005. Книга 7, стр.185-186</ref>
 
Анонимен корисник

Прегледник