Разлика помеѓу преработките на „Вавилон“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 519 бајти ,  пред 4 години
→‎Вавилон денес: дополнување
с (Removing Link FA template (handled by wikidata))
(→‎Вавилон денес: дополнување)
Исто така, во Вавилон се наоѓала и познатата [[Вавилонска кула]].
 
== Вавилон како тема во ументоста и во популарната култура ==
== Вавилон денес ==
Вавилон се јавува како честа тема во [[Уметност|уметноста]] и во [[Популарна култура|популарната култура]], како:
Денес Вавилон е место со многу културни и значајни споменици од минатото и совршен спој на сегашноста. Во градот со високи порти и градини со леандри кои се спуштаат од стрмините височоини на ѕидините претставува ретко чудо. Значајна туристичка дестинација, обновена по жестоките судири на мелитантните групи и војските на третиот свет :).
* „Лотарија во Вавилон“ - расказ на аргентинскиот писател [[Хорхе Луис Борхес]].<ref>Horhe Luis Borhes, ''Маštarije''. Beograd: Paidea, 2006, стр. 36-41.</ref>
 
* „[[До Вавилон со автобус]]“ (''Babylon by Bus'') - албум на „[[Боб Марли]] едн д вејлерс“ (''Bob Marley and the Wailers'') од [[1978]] година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=QIAxTx6jyFo Bob Marley & The Wailers – Babylon By Bus (Full Album Flac + Artwork 1978) (пристапено на 26.11.2016)]</ref>
шпвејќе: www.babilonija.com.mk
<ref> „Вавилон гори“ (''Babylon is burning'') - песна на британската [[Рок музика|рок]]-група „Ратс“ (''The Ruts'').[https://www.youtube.com/watch?v=zCkNu9OxThc THE RUTS - BABYLONS BURNING (пристапено на 26.11.2016)]</ref>
 
== Надворешни врски ==

Прегледник