Разлика помеѓу преработките на „Морска струја“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 68 бајти ,  пред 3 години
с
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (додадена Категорија:Физичка океанографија користејќи го HotCat)
Настануваат под влијание на постојаните планетарни ветрови и како резултат на различната соленост, температурите и густината на водата. Светските мориња имаат различни нивоа, така што ваквото движење настанува во контекст на изедначување на нивото на водата.
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Физичка океанографија]]

Прегледник