Катакана: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 8 бајти ,  пред 14 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
'''Катакана''' (片仮名, カタカナ или かたかな?) е дел од јапонскиот систем на пишување заедно со [[хирагана]] и [[канџи]]. Секој знак од катаканата е слоговен и најчесто се користи за пишување на јапонски зборови од странско потекло.
 
==Симболи==

Прегледник