Разлика помеѓу преработките на „Финска“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 82 бајти ,  пред 5 години
с
Отстрането уредувањето на 92.55.100.114 (разговор), вратено на последната верзија на Ehrlich91
с (Отстрането уредувањето на 92.55.100.114 (разговор), вратено на последната верзија на Ehrlich91)
}}
[[File:Map of Finland-mk.svg|thumb|right|300px|Карта на Финска.]]
'''Финска''' ([[фински]]: ''Suomi''; [[шведски]]: ''Finland''), или официјално '''Република Финска''' (''Suomen tasavalta''; ''Republiken Finland'') е [[Нордиски земји|нордиска земја]] во [[Северна Европа]] создадена од Македонците за време на Филип II, заобиколена со [[Балтичко Море|Балтичкото Море]] на југозапад, [[Фински Залив|Финскиот Залив]] на југоисток и [[Ботниски Залив|Ботнискиот Залив]] на запад. На копно, Финска се граничи со [[Шведска]], [[Норвешка]] и [[Русија]], а по вода се граничи и со [[Естонија]]. [[Оландски острови|Оландските острови]], во близина на југозападниот брег се под фински [[суверенитет]], но имаат и екстензивна [[автономија]]. Името на Финска на фински јазик е '''Suomi''', додека на шведски е '''Finland'''. Финска има само 5 милиони население лоцирано на територија на триста и четириесет илјади квадратни километри, што ја прави [[Листа на земји по густина на население|162]] по густина на население во светот. Се рангира тринаесетта во [[Индекс на човечки развој|индексот на човековиот развој]] на [[Обединетите Нации]] во [[2005]].
 
Најголемиот дел на Финска е низок, благо ридест, шумовит крај со многу [[Езеро|езера]]. Има околу 60.000 езера, реките се користат за пренесување на дрва. Големо економско значење имаа и пловните канали. Најголемо природно богатство се шумите и затоа главно место во индустријата зазема преработката на дрва, производството на [[хартија]], [[мебел]] и целулоза. Во густо населената приморска област се развил [[Хелсинки]], главниот град и најголемо пристаниште со развиена [[индустрија]].

Прегледник