Облак: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 513 бајти ,  пред 5 години
→‎Поврзано: дополнување
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(→‎Поврзано: дополнување)
* [[Цирокумулус]]: Цирокумулусот е висок облак што се состои од целосно замрзнати кристали Често на небото се гледа во форма на бранови Ваквата покриеност на небото наговестува дека на површината ке се појави зголемена циркулација на воздухот или ветерНеговиот изглед е брановит што укажува на силните воздушни движења во атмосферата
* [[Цирус]]: Тоа се облаци кои како и сите други поттипови на цируси се изградени од ледени кристали Неговата форма ја одредуваат високите воздушни струења и количевството на замрзнати кристали Често низ народот се нарекува и мачкина опашка Настанува со издигање на стабилниот воздух во височина тоа најчесто се случува на линијата на фронтовите неговата висина може да достигне и над тропопаузата Карактеристични се за областите со умерена клима во текот на целата година.
==Облаците како тема во уметноста и во популарната култура==
Облаците се јавуваат како тема во делата од [[уметност]]а и [[Популарна култура|популарната култура]], како:
* „Супа и облаци“ - песна во проза на францускиот поет [[Шарл Бодлер]].<ref>Charles Baudelaire, ''Spleen Pariza''. Zgreb: Mladost, 1952, стр. 136.</ref>
 
== Поврзано ==
* [[Нефологија]]

Прегледник