Ѕидот на плачот (плоштад): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Ehrlich91 ја премести страницата Западниот ѕид Плаза на Ѕидот на плачот (плоштад))
Нема опис на уредувањето
{{Инфокутија-Историска градба
{{Coord|31|46|35.33|N|35|14|1.20|E|region:IL_type:mountain|display=title}}
|name = Ѕидот на плачот
[[File:|image = Dome of the rock-Wailing wall.jpg|thumb|500px|]]
|caption = Поглед на плоштадот
|map_type =
|latitude =
|longitude =
|location_town = [[Ерусалим]]
|location_country = {{знаме|Израел}}
|architect =
|client =
|engineer =
|construction_start_date = 1967
|date_demolished =
|cost =
|structural_system =
|Served as =
|owner =
|style =
|size =
}}
 
'''ЗападниотЅидот ѕидна Плазаплачот''' ({{lang-en|Western Wall Plaza}})е) — [[градски [[плоштад]] во [[еврејскатаеврејскиот населба (Ерусалим)]]четврт на [[Стариот град на [[Ерусалим]], Покрајпокрај самиот [[ЗападниотЅид на ѕидплачот]], се наоѓа во источниот дел на плоштадот.
[[File:Dome of the rock-Wailing wall.jpg|thumb|500px|]]
'''Западниот ѕид Плаза''' ({{lang-en|Western Wall Plaza}})е [[градски плоштад]] во [[еврејската населба (Ерусалим)]] на [[Стариот град на Ерусалим]] Покрај [[Западниот ѕид]] се наоѓа во источниот дел на плоштадот.
 
== Галерија ==
 
<gallery>
fileПодатотека:The Western Wall at night.jpg|[[Ѕид на плачот]]
fileПодатотека:Entrance tunnel Western Wall.JPG|[[ЅидТунел во Ѕидот на плачот Тунел]]
fileПодатотека:מרכז שרשרת הדורות - ירושלים 2.jpg|[[СинџиротЦентар на„Синџир генерациина центар]]генерации“
fileПодатотека:Isreal187 (882810579).jpg|[[Ерусалим Археолошки парк]] Ерусалим
fileПодатотека:Old Jerusalem Dung Gate 2.JPG|[[Мала порта]]
</gallery>
 
== Надворешни врски ==
{{CommonscatРизница-ред|Western Wall Plaza}}
 
{{Coord|31|46|35.33|N|35|14|1.20|E|region:IL_type:mountain|display=title}}
 
[[Категорија:Плоштади во Ерусалим]]

Прегледник