Разлика помеѓу преработките на „Јованка Радичевиќ“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
(→‎Биографија: ситна поправка)
 
==Професионална кариера==
Радичевиќ ја започнала професионалната кариера во екипата на „[[ЖРК Будуќност Подгорица|Будуќност]]“, во која провела осум сезони (2004-2011) при што освоила седум шампионски и седум титули во Купот на Црна Гора ([[2005]]-2011), две титули во Регионалната лига ([[2010]], [[2011]]) и две титули во Купот на победниците на куповите ([[2006]], 2010). Во 2011 година, Радичевиќ се преселила во составот на „[[ЖРК Ѓер|Ѓер ЕТО]]“ од [[Унгарија]] и двапати ги освоила шампионската титула и Купот на Унгарија, а во сезоната 2012-2013 со „Ѓер“ ја освоила и Лигата на шампионите, откако една година претходно стигнала до финалето на ова натпреварување. Потоа, таа преминала во екипата на ЖРК „[[ЖРК Вардар|Вардар]]“ од [[Скопје]], при што двапати го освоила третото место во Лигата на шампионите.<ref>[http://www.zrkvardar.com/vesti/vardarki-po-vtorpat-na-piedestalot-na-f4 ЖРК „Вардар“ - официјална интернет-страница, „Вардарки по вторпат на пиедесталот на Ф4“ (посетена на 13.5.2015)]</ref>
 
==Репрезентативни настапи==

Прегледник