Разлика помеѓу преработките на „Јованка Радичевиќ“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
→‎Биографија: ситна поправка
(обновување, дополнување)
(→‎Биографија: ситна поправка)
 
==Биографија==
Јованка Радичевиќ''' е родена на [[23 октомври]] [[1986]] година<ref>[http://zrkvardar.mk/vesti/srekjen-rodenden-jovanka-0 официјална интернет-страница на ЖРК „Вардар“, „Среќен роденден Јованка“ (посетено на 21.10.2016)]</ref> во [[Подгорица]].
 
==Професионална кариера==
Радичевиќ ја започнала професионалната кариера во екипата на „[[ЖРК Будуќност Подгорица|Будуќност]]“, во која провела осум сезони (2004-2011) при што освоила седум шампионски и седум титули во Купот на Црна Гора ([[2005]]-2011), две титули во Регионалната лига ([[2010]], [[2011]]) и две титули во Купот на победниците на куповите ([[2006]], 2010). Во 2011 година, Радичевиќ се преселила во составот на „[[ЖРК Ѓер|Ѓер ЕТО]]“ од [[Унгарија]] и двапати ги освоила шампионската титула и Купот на Унгарија, а во сезоната 2012-2013 со „Ѓер“ ја освоила и Лигата на шампионите, откако една година претходно стигнала до финалето на ова натпреварување. Потоа, таа преминала во екипата на ЖРК „[[ЖРК Вардар|Вардар]]“ од [[Скопје]], при што двапати го освоила третото место во Лигата на шампионите.

Прегледник